Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2000, s. 29-31
Leonidas Samochowiec
III Międzynarodowy Kongres Fitomedycyny w Monachium
W dniach 11-13 października 2000 r. został zwołany III Kongres Fitomedycyny. Jego organizatorami były: Towarzystwo Fitoterapii (GPT), Towarzystwo Badania Roślin Leczniczych (GA) i Europejskie Naukowe Stowarzyszenie Fitoterapii (ESCOP). Obrady III Międzynarodowego Kongresu Fitoterapii na progu następnego millennium stanowiły okazję do zbilansowania aktualnego stanu wiedzy fitoterapeutycznej oraz określenia zadań i kierunków badań na najbliższe stulecie.
Mam wrażenie, że obrady Kongresu, o szerokim spektrum tematyki dały wszystkim jego uczestnikom przekonywujące dowody na to, że fitomedycyna jest ważną częścią leczenia w naszym systemie służby zdrowia. Wiedza ta stanowi wyzwanie i zobowiązanie do intensywnej pracy nad nowymi preparatami i wykorzystania na nowo odkrytych roślin dla leczenia obecnie występujących chorób.
Obrady Kongresu odbywały się w nowym ośrodku Wydziału Chemii i Farmacji Uniwersytetu w Monachium. W Ośrodku tym sąsiadującym z Klinikami Uniwersyteckimi oraz Instytutem Genetyki rozwija się wielodyscyplinarną współpracę między farmaceutami, lekarzami i biochemikami.
Z dużą satysfakcją podkreślano na Kongresie wielki postęp jaki nastąpił w okresie ostatnich 10. lat w zakresie jakości, bezpieczeństwa i efektywności fitofarmaceutyków.
W Kongresie brało udział około 600 uczestników z 25 krajów świata. Na program naukowy składały się następujące tematy:
Badania farmakologiczne i fitochemiczne
- Biologia molekularna i mechanizmy działania.
- Skryning farmakologiczny wyciągów ziołowych i izolowanych związków.
- Nowe składniki roślin leczniczych o aktywności biologicznej i farmakologicznej.
- Standaryzacja produktów zielarskich.
Przetwory zielarskie - stosowane w Klinice
- Zakażenia wirusowe, grzybicze, pasożytnicze.
- Przewlekłe choroby wątroby łącznie z Virus hepatitis B + B.
- Zapalenia, astma, alergia, reumatyzm.
- Choroby nowotworowe i immunodeficiencia.
- Choroby układu sercowo-naczyniowego.
- Dysfunkcje endokrynologiczne.
- Choroby nowotworowe - prewencja chemiczna. Treść programu Kongresu wypełniło: 9 wykładów plenarnych, 133 doniesień i 151 posterów w ramach sesji plakatowych. Referaty plenarne poświęcono następującym tematom:
- Clinical Trials with Herbal Meddicinal products: Ań Overview.
- The Combretastatins: from Disco very to the Glinie.
- Approaching the problem of Bioequivalence of Herbal Meddicinal Products.
- Cytotoxic Natural Products: New Aspects ofthe Molecular Basis ofAction.
- Pharmacology and clinic of adaptogens.
- Pharmacokinetics and Bioavailability of Phytopharmaceuticals.
- Marine Natural Products as a Biomedical Source.
- Antihypertensive drugs from South American Plants used in Folk Medicine.
- New Drugs for Tropical and Emerging Diseases from African Medicinal Plants Based on Clinical Outcome Ethnomedical Leads.
Ważniejsza tematyka Kongresu
Próby kliniczne niektórych fitofarmaceutyków
Wuttke i wsp. z Göttingen (Zakład Endokrynologii Doświadczalnej) przedstawili możliwości zastosowania wyciągu Vitex agnus castus w przypadku przedmiesiączkowej mastodynii. A. Blank i wsp. z Heidelbergu (Szpital Kobiecy - Nauropatia) stosowali preparat Agnus castus w szeregu ginekologicznych wskazaniach jak cykliczna mastalgia, zespół przedmiesiączkowy i zaburzenia miesiączkowania.
Biorąc pod uwagę prolaktynę jako czynnik odpowiadający za wywołanie zaburzeń płodności
Jarry i wsp. upatrują wyciąg z Agnus castus jako środek do leczenia zaburzeń ginekologicznych (zespół przedmiesiączkowy, niewydolność ciałka żółtego itp.).
Brattström z Romanshorn (Szwajcaria) proponuje nowy preparat z Vitex Agnus castus wykonany na bazie alkoholowego wyciągu standaryzowanego na zawartość rastycyny.
Kuhl z Uniwersytetu we Frankfurcie (Klinika Położnictwa i Ginekologii) opisał szereg związków pochodzenia roślinnego zawierającego substancje o właściwościach estrogenów. Rośliny te to nasiona soi, zboża, nasiona olejowe, koniczyna i chmiel.
Seidlova-Wutthe, Jarry z Góttingen (Kliniczna i Doświadczalna Endokrynologia) oraz Knuvener z Zakładu Farmakologii w Miinster opisali właściwości biologiczne oraz mechanizm działania Cimicifuga recemosa u kobiet w okresie menopauzy.
Centralny i autonomiczny układ nerwowy
N.E. Rosenthal, V Butterwech, E. Schrader, A. Brattsrón, M. Frede, K. Pullok i M.F. Metzig przedstawili doniesienia o właściwościach farmakologicznych i klinicznych dziurawca przydatnych w leczeniu depresji. R. Winki stosował dziurawiec w leczeniu choroby alkoholowej. R. Koytszkew doniósł o leczniczym działaniu wyciągu z dziurawca w przypadku recurrent Herpes genitalis i Herpes labialis. B. Uehieke i wsp. badali interakcje wyciągu z dziurawca z digoksyną. Stwierdzono redukcję digoksyny 24h-AUC po 14 dniach od 24-27%. Wyniki te wskazują, że potencjał interakcji zależy od dawki dziurawca.
Ośrodkowy i autonomiczny układ nerwowy

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 4/2000
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii