Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2000, s. 37-39
Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych.
Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów
Jan Hasik, Jerzy Lutomski
Monografia - starannie wydana przez Wydawnictwo Medyczne Borgis - przybliża czytelnikom złożone zagadnienia ziołolecznictwa, przeżywającego w ostatnich dziesięcioleciach prawdziwy renesans w świecie.
Warto przypomnieć, że ziołolecznictwo sięga swymi początkami odległych w czasie cywilizacji, gdyż pierwszy zielnik roślin o znaczeniu leczniczym miał sporządzić przed z górą pięcioma tysiącami lat cesarz chiński Chen-Nung, opisując w nim działanie lecznicze wszystkich roślin swojego wielkiego cesarstwa (W. Szumowski). Zawsze urzeka mnie historia naparstnicy - znanej już przez Azteków - wprowadzonej do lecznictwa w XVIII wieku przez Williama Witheringa, której mechanizm działania na serce objaśnił szerzej w XIX wieku Ludwik Traube rodem z Raciborza. Pamiętam zdanie wypowiedziane przez jednego z luminarzy XX-wiecznej medycyny, iż „dla samej naparstnicy i umiejętności jej stosowania warto być lekarzem". Przy okazji przypominam także znany portret Mikołaja Kopernika z konwalią w dłoni. Tym symbolem medycyny to przecież nieznana w Jego czasach KONWALATOKSYNA, aktywny związek wspomnianej rośliny, mający dotąd zastosowanie w lecznictwie.
W książce „Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych" J. Hasik i J. Lutomski omawiają ponad 500 roślin oraz ich różnorodne kompozycje i mieszanki, działające często synergistycznie, mające sprawdzone korzystne działanie farmakodynamiczne, uzasadniające stosowanie w lecznictwie. Autorzy w szerokim zakresie, przy tym w sposób przejrzysty, omawiają ziołolecznictwo w chorobach przewodu pokarmowego, chorobach serca i naczyń, chorobach układu oddechowego, w zaburzeniach układu moczowego, w schorzeniach reumatycznych, a także w niektórych dolegliwościach w zakresie „Psyche", w których leki roślinne są wskazane ze względu na ich działanie uspokajające, nasenne i antydepresyjne.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 4/2000
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii