Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2000, s. 37-39
Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych.
Racjonalny poradnik dla lekarzy i farmaceutów
Jan Hasik, Jerzy Lutomski



Monografia - starannie wydana przez Wydawnictwo Medyczne Borgis - przybliża czytelnikom złożone zagadnienia ziołolecznictwa, przeżywającego w ostatnich dziesięcioleciach prawdziwy renesans w świecie.
Warto przypomnieć, że ziołolecznictwo sięga swymi początkami odległych w czasie cywilizacji, gdyż pierwszy zielnik roślin o znaczeniu leczniczym miał sporządzić przed z górą pięcioma tysiącami lat cesarz chiński Chen-Nung, opisując w nim działanie lecznicze wszystkich roślin swojego wielkiego cesarstwa (W. Szumowski). Zawsze urzeka mnie historia naparstnicy - znanej już przez Azteków - wprowadzonej do lecznictwa w XVIII wieku przez Williama Witheringa, której mechanizm działania na serce objaśnił szerzej w XIX wieku Ludwik Traube rodem z Raciborza. Pamiętam zdanie wypowiedziane przez jednego z luminarzy XX-wiecznej medycyny, iż „dla samej naparstnicy i umiejętności jej stosowania warto być lekarzem". Przy okazji przypominam także znany portret Mikołaja Kopernika z konwalią w dłoni. Tym symbolem medycyny to przecież nieznana w Jego czasach KONWALATOKSYNA, aktywny związek wspomnianej rośliny, mający dotąd zastosowanie w lecznictwie.
W książce „Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych" J. Hasik i J. Lutomski omawiają ponad 500 roślin oraz ich różnorodne kompozycje i mieszanki, działające często synergistycznie, mające sprawdzone korzystne działanie farmakodynamiczne, uzasadniające stosowanie w lecznictwie. Autorzy w szerokim zakresie, przy tym w sposób przejrzysty, omawiają ziołolecznictwo w chorobach przewodu pokarmowego, chorobach serca i naczyń, chorobach układu oddechowego, w zaburzeniach układu moczowego, w schorzeniach reumatycznych, a także w niektórych dolegliwościach w zakresie „Psyche", w których leki roślinne są wskazane ze względu na ich działanie uspokajające, nasenne i antydepresyjne.
Należy podkreślić, że autorzy omawiają ziołolecznictwo w ścisłym powiązaniu z najnowszymi osiągnięciami medycyny światowej, nie traktując fitoterapii jako jedynej metody leczenia. Często ma ona bowiem charakter jedynie metody wspomagającej leczenie podstawowe - prowadzone środkami syntetycznymi lub metodami operacyjnymi. Włączenie w tych stanach do programu leczenia związków ziołowych łagodzi dokuczliwości choroby. Nie można jednocześnie pominąć faktu, iż w wielu przypadkach ziołolecznictwo stanowi główną metodę leczenia. Dużą zasługą autorów jest umiejętność „pogodzenia" współczesności z wielowiekową empirią. Przykładem może być choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (Helicobacter pylori) leczona antybiotykami, gdzie jednoczesna fitoterapia przynosi ulgę w dolegliwościach dyspeptycznych. Także choroba wieńcowa serca, w której hipoteza etiologii bakteryjnej (Chlamydia pneumoniae) zdaje się stwarzać uzasadnioną podstawę do antybiotykoterapii, usprawiedliwia tradycyjne stosowanie preparatów czosnkowych, mających nie tylko działanie bakteriobójcze, ale także normalizujące gospodarkę lipidową ustroju.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2000
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii