Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2008, s. 185-186
Nowości bibliograficzne
Działanie moczopędne wodnego wyciągu z owoców kminku zwyczajnego
Lahlou S., Tahraoui A., Israili Z. i wsp.: Diuretic activity of the aqueous extracts of Carum carvi and Tanacetum vulgare in normal rats. J. Ethnopharmacol. 2007, 110, 458-463.
W tradycyjnej medycynie marokańskiej odwar z dojrzałych owoców kminku zwyczajnego ( Carum carvi L.) stosowany jest jako środek moczopędny. Autorzy cytowanej publikacji postanowili sprawdzić w badaniach na zwierzętach doświadczalnych prawdziwość tego przekazu. W tym celu rozdrobnione owoce kminku ogrzewali z wodą (1:10) w temp. 100°C pod chłodnicą zwrotną przez 30 min. Następnie odwar odwirowywano, sączono i liofilizowano, uzyskując suchy wyciąg w ilości 13,6% w odniesieniu do surowca wyjściowego.
Otrzymany wyciąg wodny podawano białym szczurom rasy Wistar o masie 150-200 g w ilości 10 mg/100 g masy ciała doustnie, po zawieszeniu w fizjologicznym roztworze NaCl w ilości 10 ml/100 g m.c., raz dziennie przez 8 dni. Mocz zbierano całodobowo. Szczury kontrolne otrzymywały 1 mg/100 g m.c. furosemidu, rozpuszczonego w takiej samej ilości 0,9% NaCl jak zwierzęta badane.
Badania wykazały, że podawanie wyciągu wodnego z owoców kminku już w pierwszym dniu doświadczenia wywoływało efekt moczopędny tylko o 40% słabszy od furosemidu, a w ostatnim, 8 dniu doświadczenia, efekt ten był słabszy od furosemidu jedynie o 13%. Ponadto wyciąg wodny z owoców kminku znacznie zmniejszał wydalanie potasu wraz z moczem w porównaniu do furosemidu. Należy dodać, że kontrola poziomu kreatyniny w surowicy krwi zwierząt nie wykazała istotnych zmian w trakcie podawania omawianego wyciągu.
Na tej podstawie autorzy twierdzą, że wyciąg wodny (1:10) z owoców kminku zwyczajnego odznacza się silnymi właściwościami moczopędnymi, nie powodując zaburzeń metabolicznych w organizmie badanych zwierząt doświadczalnych. Przeprowadzone badania potwierdzają zatem przekazy medycyny ludowej i kwalifikują wyciąg wodny (odwar) z owoców kminku jako bezpieczny preparat leczniczy.
Galusan epigalokatechiny z zielonej herbaty wzmaga wzrost włosów
Kwon O.S., Han J.H., Yoo H.G. i wsp.: Human hair growth enhancement in vitro by green tea epigallocatechin-3-gallate (EGCG). Phytomed. 2007, 14, 551-555.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 3/2008
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii