Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2008, s. 185-186
Nowości bibliograficzne
Działanie moczopędne wodnego wyciągu z owoców kminku zwyczajnego
Lahlou S., Tahraoui A., Israili Z. i wsp.: Diuretic activity of the aqueous extracts of Carum carvi and Tanacetum vulgare in normal rats. J. Ethnopharmacol. 2007, 110, 458-463.
W tradycyjnej medycynie marokańskiej odwar z dojrzałych owoców kminku zwyczajnego ( Carum carvi L.) stosowany jest jako środek moczopędny. Autorzy cytowanej publikacji postanowili sprawdzić w badaniach na zwierzętach doświadczalnych prawdziwość tego przekazu. W tym celu rozdrobnione owoce kminku ogrzewali z wodą (1:10) w temp. 100°C pod chłodnicą zwrotną przez 30 min. Następnie odwar odwirowywano, sączono i liofilizowano, uzyskując suchy wyciąg w ilości 13,6% w odniesieniu do surowca wyjściowego.
Otrzymany wyciąg wodny podawano białym szczurom rasy Wistar o masie 150-200 g w ilości 10 mg/100 g masy ciała doustnie, po zawieszeniu w fizjologicznym roztworze NaCl w ilości 10 ml/100 g m.c., raz dziennie przez 8 dni. Mocz zbierano całodobowo. Szczury kontrolne otrzymywały 1 mg/100 g m.c. furosemidu, rozpuszczonego w takiej samej ilości 0,9% NaCl jak zwierzęta badane.
Badania wykazały, że podawanie wyciągu wodnego z owoców kminku już w pierwszym dniu doświadczenia wywoływało efekt moczopędny tylko o 40% słabszy od furosemidu, a w ostatnim, 8 dniu doświadczenia, efekt ten był słabszy od furosemidu jedynie o 13%. Ponadto wyciąg wodny z owoców kminku znacznie zmniejszał wydalanie potasu wraz z moczem w porównaniu do furosemidu. Należy dodać, że kontrola poziomu kreatyniny w surowicy krwi zwierząt nie wykazała istotnych zmian w trakcie podawania omawianego wyciągu.
Na tej podstawie autorzy twierdzą, że wyciąg wodny (1:10) z owoców kminku zwyczajnego odznacza się silnymi właściwościami moczopędnymi, nie powodując zaburzeń metabolicznych w organizmie badanych zwierząt doświadczalnych. Przeprowadzone badania potwierdzają zatem przekazy medycyny ludowej i kwalifikują wyciąg wodny (odwar) z owoców kminku jako bezpieczny preparat leczniczy.
Galusan epigalokatechiny z zielonej herbaty wzmaga wzrost włosów
Kwon O.S., Han J.H., Yoo H.G. i wsp.: Human hair growth enhancement in vitro by green tea epigallocatechin-3-gallate (EGCG). Phytomed. 2007, 14, 551-555.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 3/2008
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii