Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 3/2011, s. 173
Wspomnienie o Prof. Antonim GabryelewiczuW dniu 24 września 2010 r., podczas pobytu w Hiszpanii, zmarł nagle i niespodziewanie prof. zw. dr hab. med. dr h.c. multi Antoni Gabryelewicz. Odszedł od nas wybitny uczony, doskonały klinicysta i wspaniały człowiek, któremu wszyscy bardzo wiele zawdzięczamy. Idea poświęcenia osobie Prof. Antoniego Gabryelewicza kolejnego numeru „Postępów Nauk Medycznych” narodziła się prawie rok temu, kiedy Profesor jeszcze żył. Tym wydaniem chcieliśmy sprawić mu przyjemność i jednocześnie oddać mu cześć. Ślepy los sprawił, że Profesor nie weźmie już tego czasopisma do ręki. Przy okazji tego pamiątkowego wydania, chciałbym Czytelnikom przybliżyć sylwetkę Profesora.
Prof. dr hab. med. Antoni Gabryelewicz urodził się 16.07.1928 r. w Downarach, na Białostocczyźnie. Był żonaty, ma jednego syna i dwóch wnuków.
Dyplom lekarza uzyskał w roku 1952 w Akademii Medycznej w Łodzi. Stopień naukowy doktora nauk medycznych uzyskał w Akademii Medycznej w Białymstoku w roku 1961, zaś doktora habilitowanego w 1968. Tytuł profesora uzyskał w roku 1976.
Od roku 1952 pracował w Klinice Chorób Wewnętrznych w AM w Białymstoku na etacie klinicznym. W roku 1970 został Kierownikiem Kliniki Gastroenterologii w tejże Akademii. Zorganizował Klinikę, zadbał o jej wyposażenie w nowoczesny sprzęt endoskopowy. Był pionierem polskiej gastroenterologii i pankreatologii. Odbył szereg kursów szkoleniowych: roczny pobyt naukowy w New York Blood Center oraz jako visiting profesor w klinicznych ośrodkach w Helsinkach, Kanadzie, USA, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Japonii. Pomimo wielkiej pasji naukowej, w codziennym życiu kierowanej przez niego Kliniki, na pierwszym miejscu był chory człowiek. Dzięki takiej postawie, zaszczepił szlachetne wzorce swoim uczniom i cieszył się wielką wdzięcznością swoich pacjentów.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 3/2011
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych