Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2011, s. 69-70
mgr Justyna Makowska-Wąs
Pożegnanie – dr n. farm. Krzysztof Kmieć
Katedra Farmakognozji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
13 marca 2011 roku był dla nas niezwykle bolesnym dniem. Odszedł dr Krzysztof Kmieć, długoletni pracownik Katedry Farmakognozji Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Jak sam pisał o sobie „całe dorosłe życie – zawodowe i twórcze związałem z Krakowem”. Dr Krzysztof Kmieć urodził się w 1950 roku w Cieplicach Śląskich Zdroju, dzisiejszej dzielnicy Jeleniej Góry. Uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. W 1974 ukończył studia farmaceutyczne na ówczesnej Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie, a od 1975 roku był pracownikiem naukowym w Katedrze Farmakognozji UJ CM. Pełnił rozmaite funkcje na uczelni, w latach 2002-2005 był także członkiem Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rozprawę doktorską pod tytułem „Ocena zawartości escyny w nasionach kasztanowca Aesculus hippocastanum L.”, u prof. Stanisława Kohlmünzera, obronił w 1997 roku. Kasztanowiec był tematem jego pracy zawodowej, ale i zainteresowań dotyczących wykorzystania wizerunku tej rośliny w sztuce czy architekturze. Interesował się także historią farmacji, ze szczególnym ukierunkowaniem na zastosowanie roślin leczniczych.
Krzysztof Kmieć był człowiekiem pełnym pasji. Największą z nich było niewątpliwie tworzenie ekslibrisów. Pierwszy, wykonany jako prezent dla przyjaciela, powstał w 1985 roku. Od tego czasu stworzył ich ponad 2600. Ekslibrisy wykonywał głównie techniką linorytniczą, ale w jego dorobku znajdują się także cynkoryty, cynkotypie kreskowe, a także drzeworyty, ołowioryty i akwaforty. Pojedyncze prace wykonane zostały na materiałach nietypowych, jak płyta analogowa czy kompaktowa, płytka soli wielickiej (soloryt, opisany jako technika własna) czy kora brzozy znad Bajkału. Tematyka motywów pojawiających się na ekslibrisach była niezwykle szeroka. Są to, co zrozumiałe, przede wszystkim wątki farmaceutyczne, chemiczne, przyrodnicze, medyczne, ale także motywy religijne, muzyczne, górskie, sportowe, czy inspirowane Orientem. Wykonywał ekslibrisy dla przedstawicieli swojego zawodu, olimpijczyków, himalaistów, ludzi sławnych, artystów i noblistów, ale przede wszystkim dla licznego grona serdecznych znajomych. Wziął udział w ponad 150 wystawach zbiorowych, głównie pokonkursowych, w wielu krajach całego świata. Był także bohaterem ponad 140 autorskich wystaw indywidualnych, gdzie prezentował własne ekslibrisy. Prace Krzysztofa Kmiecia znajdują się w zbiorach m.in. Gabinetu Grafiki Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Ex Libris Society In Stockholm, Shanghai Ex Libris Society, wielu krajowych i zagranicznych galeriach, bibliotekach, muzeach oraz kolekcjach prywatnych. W jego dorobku artystycznym znaleźć można także plakaty i projekty pamiątkowych znaczków, m.in. rajdów farmacji czy wypraw naukowych.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Adres do korespondencji:
mgr Justyna Makowska-Wąs
Katedra Farmakognozji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
ul. Medyczna 9, 30-069 Kraków

Postępy Fitoterapii 1/2011
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii