Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2015, s. 16-20
*Anna Kędzia1, Marta Ziółkowska-Klinkosz1 , Aida Kusiak2, Barbara Kochańska3 , Andrzej W. Kędzia4 , Anna Wojtaszek-Słomińska5
Działanie in vitro olejku cynamonowego (Oleum Cinnamomi) na grzyby drożdżopodobne
The activity in vitro of cinnamon oil (Oleum Cinnamomi) against yeastlike fungi
1Zakład Mikrobiologii Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii, Gdański Uniwersytet Medyczny
Kierownik Zakładu: prof. dr hab. Anna Kędzia
2Katedra i Zakład Periodontologii i Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej, Gdański Uniwersytet Medyczny
Kierownik Zakładu: dr hab. Aida Kusiak
3Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej, Gdański Uniwersytet Medyczny
Kierownik Zakładu: dr hab. Barbara Kochańska, prof. nadzw.
4Katedra Auksologii Klinicznej i Pielęgniarstwa Pediatrycznego, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Kierownik Zakładu: dr hab. Andrzej W. Kędzia, prof. nadzw.
5Zakład Ortodoncji, Gdański Uniwersytet Medyczny
Kierownik Zakładu: dr hab. Anna Wojtaszek-Słomińska
Summary
In the present study, Cinnamon oil (Oleum Cinnamomi) was investigated for activity against 59 strains yeastlike fungi isolated from patients with candidosis oral cavity, and 7 reference strains. The susceptibility of Candida strains was determined by means plate dilution technique in Sabouraud’s agar. The inoculum containing 105 CFU per spot was seeded with Steers replicator upon the surface of agar with and without Cinnamon oil (strains growth control). Incubation the agar plates was performed in aerobic conditions in 37°C for 24 h. The MIC was defined as the lowest concentrations of the Cinnamon oil that completely inhibited growth of tested strains. The results showed that the most susceptible to oil were strains yeastlike fungi from the species of Candida glabrata, C. guilliermondii and C. utilis. The growth of all tested strains was inhibited by concentrations of ≤ 0.06 to 0.25 mg/ml. The strains from species of C. lusitaniae, C. parapsilosis and C. tropicalis were slightly less susceptible to the oil (MIC 0.12-0.5 mg/ml). The Cinnamon oil was highly active vs. all tested Candida strains.
Cynamonowiec cejloński (Cinnamomum zeylanicum) jest drzewem z rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Drzewo to w jęz. malajskim nosi nazwę kayu manis, w jęz. francuskim – cannelle, w jęz. włoskim – cannella, w jęz. hebrajskim – kinnamon, w jęz. greckim – kinnamomon, a w jęz. niemieckim – kanele. W języku łacińskim cynamon nazywany jest canella, czyli rurka. Cynamonowiec pochodzi z Cejlonu, ale jest uprawiany na Sri Lance, w południowo-wschodnich regionach Indii, Indonezji i Brazylii.
Zarówno kora, jak i liście tego drzewa zawierają olejek cynamonowy, jednak ich skład nie jest jednakowy. Stwierdzono, że olejek otrzymywany z kory drzewa zawiera więcej aldehydu cynamonowego niż pozyskiwany z liści (1, 2). Ponadto w olejku eterycznym uzyskiwanym z liści jest znacznie więcej eugenolu (70-80%) w porównaniu z olejkiem otrzymywanym z kory cynamonowca (7-18%) (1-3). Olejek zawiera też niewielkie ilości fenoli i terpenów, w tym kwas trans-cynamonowy, aldehyd dihydrocynamonowy, aldehyd benzoesowy, limonen, α-terpineol, alkohol cynamonowy, kuminol, limonen, α-pinen oraz garbniki (4-6). Skład olejku zależy od miejsca pochodzenia surowca. Olejek cynamonowy ma barwę od żółtej do brązowej. Stwierdzono, że kolor zmienia się na ciemniejszy w trakcie przechowywania oraz po kontakcie z powietrzem. Wykazuje charakterystyczny aromatyczno-korzenny zapach i smak.
Kora cynamonowca, zwana cynamonem, od wielu wieków w postaci mielonej, rzadziej w formie kawałków, jest stosowana jako przyprawa, która poprawia smak szczególnie potraw mięsnych i rybnych. Często wykorzystywana jest w cukiernictwie, dodawana do deserów, ciast, kompotów, marmolad, dżemów, kawy, herbaty, gorącego kakao, likierów, nalewek i drinków (1, 4, 7, 8). Ponadto olejek eteryczny lub zmielone nasiona są składnikiem różnych kosmetyków. Wykorzystywany jest do produkcji kremów, perfum, nasączania chusteczek jednorazowych oraz past do szczotkowania zębów. Olejek cynamonowy w stomatologii stosowany jest w zapaleniu dziąseł i próchnicy zębów (1, 9, 10). Natomiast w przemyśle farmaceutycznym olejek otrzymywany z cynamonowca cejlońskiego oraz wyciągi z kory dodawane są do preparatów leczniczych, szczególnie przeznaczonych dla dzieci, w celu poprawienia smaku i zapachu.
Zarówno olejek, jak i wyciągi z kory wykazują korzystne właściwości lecznicze. Znajdują się one w preparatach stosowanych zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wykazują one działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające (11-15). Olejek cynamonowy pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zapobiega zaburzeniom jelitowym. Wyciągi z kory oraz olejek stosowane są w biegunkach i zatruciach pokarmowych (7, 8, 16, 17). Prowadzone badania wskazują, że wyciąg z kory cynamonowca cejlońskiego zapobiega wrzodom żołądka (16, 17). Ponadto stwierdzono, że zarówno wyciągi, jak i olejek działają przeciwmiażdżycowo, obniżając poziom cholesterolu w surowicy krwi (18, 19). Doświadczenia wskazują też, że codzienne spożywanie cynamonu powoduje korzystne obniżenie poziomu glukozy, triglicerydów oraz frakcji LDL i całkowitego cholesterolu w surowicy krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz u zwierząt doświadczalnych (20-25). Potwierdzają to także badania in vitro (26). Olejek cynamonowy stosowany jest w leczeniu przeziębień, zakażeń dróg oddechowych i grypy (17, 20, 27).
Olejek cynamonowy wraz z innymi olejkami jest stosowany w aerozoloterapii w zakażeniach dróg oddechowych u dzieci powyżej 12 roku życia (27). Olejek cynamonowy jest w składzie preparatów wykorzystywanych do inhalacji. Są to między innymi: Amol, Argol, Aromatol i Noval. Cynamon jest także składnikiem mieszanek ziołowych oraz maści rozgrzewających, stosowanych w bólach reumatycznych i innego pochodzenia. Cynamon jest jednym ze składników tzw. maści tygrysiej, działającej przeciwbólowo. Z badań wynika, że cynamon wykazuje też działanie przeciwnowotworowe (28-32). Ponadto olejek cynamonowy działa przeciwpasożytniczo. Jest używany do zwalczania wszy, świerzbu oraz pasożytów przewodu pokarmowego (33, 34). Może być stosowany jako środek insektobójczy oraz repelent, który zapobiega ukłuciom kleszczy i komarów (35, 36).
Zarówno wyciągi, jak i olejek eteryczny, otrzymywane z kory i liści cynamonowca cejlońskiego, wykazują silną aktywność przeciwdrobnoustrojową, w tym wobec bakterii (4, 17, 37-48), grzybów (49-53) oraz wirusów (54). Niewiele informacji dotyczy działania olejku cynamonowego na grzyby drożdżopodobne powodujące zakażenia u człowieka. Częściej publikacje opisują działanie tego olejku wobec grzybów pleśniowych.
Cel pracy
Celem pracy była ocena wrażliwości grzybów drożdżopodobnych wyizolowanych z zakażeń w obrębie jamy ustnej na olejek cynamonowy.
Materiał i metody badań
Grzyby drożdżopodobne zostały wyhodowane z materiałów pobranych z różnych okolic jamy ustnej od 48 pacjentów z kandydozą. Wymazy posiewano na podłoże Sabourauda i inkubowano w 37°C przez 24-48 godz. w warunkach tlenowych.
Wyhodowane grzyby drożdżopodobne zostały zidentyfikowane na podstawie morfologii komórek w preparacie barwionym metodą Grama, morfologii kolonii, wzrostu kolonii na podłożu CHROMagar Candida (BioRad), cech biochemicznych (ocenianych testem 20C AUX, bioMerieux), zdolności do wytwarzania chlamydosporów oraz testu filamentacji.
Badaniami objęto 59 szczepów grzybów drożdżopodobnych, należących do następujących gatunków: Candida albicans (18 szczepów), C. glabrata (6), C. guilliermondii (3), C. humicola (2), C. kefyr (4), C. krusei (6), C. lusitaniae (3), C. parapsilosis (6), C. tropicalis (8) i C. utilis (3) oraz 7 szczepów wzorcowych z gatunków: Candida albicans ATCC 90028, C. albicans ATCC 10231, C. glabrata ATCC 66032, C. krusei ATCC 14243, C. lusitaniae ATCC 14243, C. parapsilosis ATCC 22019 i C. tropicalis ATCC 750.
Wrażliwość (MIC) wymienionych wyżej szczepów na olejek cynamonowy (Semifarm, Gdańsk) oznaczano metodą seryjnych rozcieńczeń w agarze Sabourauda. Oceniane stężenia wynosiły od 0,06 do 2,0 mg/ml. Użyte do badań inokulum zawierało 105 CFU na kroplę i było nanoszone na powierzchnię podłoża Sabourauda, zawierającego odpowiednie stężenie preparatu, aparatem Steersa. Podłoże nie zawierające olejku eterycznego stanowiło kontrolę wzrostu szczepów. Hodowlę posiewów i podłoży kontrolnych prowadzono w warunkach tlenowych przez 24 godz. w temp. 37°C. Za MIC uznano takie najmniejsze stężenie olejku, które całkowicie hamowało wzrost testowanych grzybów drożdżopodobnych.
Wyniki i ich omówienie

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

otrzymano: 2015-02-02
zaakceptowano do druku: 2015-02-11

Adres do korespondencji:
*prof. dr hab. Anna Kędzia< br>Zakład Mikrobiologii Jamy Ustnej, Katedra Mikrobiologii Gdański Uniwersytet Medyczny
ul. Do Studzienki 38, 80-227 Gdańsk
tel. +48 (58) 349-21-85
e-mail: anak@gumed.edu.pl

Postępy Fitoterapii 1/2015
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii