Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2015, s. 59-60
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficznePrzeciwzapalne i przeciwbólowe działanie myrtenolu
Silva R.O., Salvadori M.S., Sousa FBM. i wsp.: Evaluation of the antiinflammatory and antinociceptive effects of myrtenol, a plant-derived monoterpene alcohol, in mice. Flavour Fragr. J. 2014, 29, 184-192.
Myrtenol jest alkoholem monoterpenowym występującym w olejku eterycznym niektórych roślin leczniczych, m.in. w Tanacetum vulgare i Aralia cachemirica. Może być także otrzymywany na drodze utleniania α-pinenu. Chociaż wykorzystywany jest jako substancja zapachowa i przyprawowa, odznacza się także właściwościami leczniczymi: wykazuje działanie uspokajające, obniżające ciśnienie tętnicze krwi i przeciwbakteryjne.
Autorzy postanowili określić działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe myrtenolu u myszy. W przypadku działania przeciwzapalnego posłużono się modelem wywoływania obrzęku łapy myszy za pomocą karageniny, substancji 48/48, serotoniny, histaminy i prostaglandyny PGE2. Okazało się, że myrtenol podawany zwierzętom dootrzewnowo w dawce 75 mg/kg m.c. obniżał obrzęk wywoływany przez wymienione substancje zapalne o 42%, podczas gdy wzorcowa substancja przeciwzapalna indometacyna, podawana tą samą drogą w ilości 10 mg/kg m.c., zmniejszała obrzęk łapy myszy tylko o 34%. Ponadto stwierdzono, że myrtenol, podobnie jak indometacyna, zmniejszał w płynie otrzewnowym liczbę neutrofili, aktywność mieloperoksydazy i poziom cytokin zapalnych.
Z kolei działanie przeciwbólowe u myszy oceniano za pomocą takich testów, jak wicia, gorącej płytki, formalinowego, glutaminianowego i kapsaicynowego. Wykazano, że myrtenol podawany dootrzewnowo w dawce 75 mg/kg zmniejszał ból w granicach 59%, w porównaniu do morfiny podawanej podskórnie w dawce 5 mg/kg, która zmniejszała ból w granicach 81%.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 1/2015
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii