Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2016, s. 106-108
Relacja z debaty „Najczęstsze żywieniowe błędy popełniane przez Polaków – co wiemy o zdrowym odżywianiu” – Warszawa, 28.04.2016 r.28 kwietnia 2016 roku w Warszawie odbyła się debata „Najczęstsze żywieniowe błędy popełniane przez Polaków – co wiemy o zdrowym odżywianiu”. Udział w niej wzięli: prof. dr hab. Witold Płocharski – Instytut Ogrodnictwa, prof. dr hab. Krystyna Gutkowska – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. – Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, dr Aneta Górska-Kot – Ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, Łukasz Bielewicz – GFK Polonia. Podczas dyskusji debatowano m.in. nad tym, co zrobić, by przyszłe pokolenia nie borykały się z problemem chorób dietozależnych i dlaczego tylko 37% mam deklaruje, że otrzymuje od lekarzy informacje o prawidłowym żywieniu dzieci.
Zwiększenie świadomości, wiedzy i roli lekarzy w przekazywaniu rodzicom zasad prawidłowego odżywiania dzieci, dzięki czemu matki będą mogły kształtować odpowiednie przyzwyczajenia żywieniowe już od pierwszych miesięcy ich życia. Aktywna edukacja kilkulatków, kreowanie mody na zdrowe odżywianie wśród nastolatków i realna – a nie tylko deklaratywna – zmiana nawyków żywieniowych wśród dorosłych. Oto według ekspertów niezbędne działania, które należy podjąć, aby uchronić polskie społeczeństwo przed skutkami i kosztem chorób dietozależnych w przyszłości.
Przedstawiciele środowiska medycznego, dietetycy, trenerzy, blogerzy, przedstawiciele mediów oraz inne osoby zainteresowane zdrowym odżywianiem, które przyszły na debatę „Najczęstsze błędy żywieniowe Polaków – co wiemy o zdrowym odżywianiu” mogli bezpośrednio od ekspertów usłyszeć najważniejsze zalecenia na temat tego, co należy zrobić, aby w przyszłości Polacy nie borykali się z chorobami wynikającymi z nieprawidłowej diety, takimi jak: otyłość, cukrzyca typu II czy choroby układu krążenia.
Uczestnicy debaty „Najczęstsze żywieniowe błędy popełniane przez Polaków – co wiemy o zdrowym odżywianiu”
Dlaczego warzywa i owoce
Szczególny niepokój wzbudziły wyniki badań1, wskazujące, że tylko 37% mam otrzymuje informacje o prawidłowym żywieniu dzieci od lekarzy, a deklaruje takie oczekiwanie aż 79% z nich. Eksperci podkreślili, że udzielane przez lekarzy informacje uważane są za wiarygodne, merytoryczne i pochodzące od autorytetu, dlatego matki chętniej się do nich stosują. Rola lekarza w przekazywaniu tej wiedzy jest szczególnie ważna, gdyż Polska od lat boryka się ze zbyt małym spożyciem warzyw, owoców i ich przetworów, a jak pokazało badanie – aż 46% mam wciąż nie uznaje ich za podstawę zdrowej diety.
Tymczasem, jak powiedziała dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywości i Żywienia: „Zmiana, jaka w tym roku nastąpiła w piramidzie zdrowego żywienia, czyli nadanie kluczowej roli warzywom, owocom, wynika z faktu, że badania pokazują wyraźną korelację pomiędzy wzrostem spożycia tych produktów a zmniejszeniem prawdopodobieństwa wystąpienia chorób takich jak niektóre rodzaje nowotworów czy choroby układu krążenia. Jedną porcję warzyw i owoców w ciągu dnia można zastąpić sokiem. W przypadku spożywania warzyw, owoców i ich przetworów od 1 do 3 razy dziennie ryzyko zachorowalności na wspomniane wyżej choroby spada o ok. 14%, przy zwiększeniu ilości porcji od 3 do 5 – już o 30%, a przy ponad 7 porcjach dziennie potencjalne zagrożenie tego rodzaju chorobami spada aż o 40%. Dlatego im więcej tych produktów w naszej diecie, tym lepiej dla naszego zdrowia”.
Rola lekarza w edukacji żywieniowej małych pacjentów i ich matek

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Medycyna Rodzinna 2/2016
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna