Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2010, s. 126
Nowości bibliograficzne
Kompleks kurkuminy i lecytyny sojowej ochraniający wątrobę
Kumar M., Ahuja M., Sharma S.K.: Hepatoprotective study of curcumin-soya lecitin complex. Sci Pharm 2008; 76:761-774.
Kurkumina jest dimeryczną pochodną kwasu ferulowego o silnie żółtej barwie. Występuje w kłączach ostryżu długiego ( Curcuma longa L.). Działa żółciopędnie i przeciwzapalnie, stosowana jest w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Lecytyna (fosfatydylocholina) jest fosfolipidem złożonym z dwóch kwasów tłuszczowych (zwykle nasyconego i nienasyconego), kwasu fosforowego i choliny. Występuje m.in. w żółtkach jaj i nasionach soi. Jest składnikiem budulcowym błon komórkowych i tkanki nerwowej. Jest tenzydem i na granicy faz lipidy-woda zwraca się częścią hydrofilową ku wodzie, a hydrofobową ku fazie lipidowej.
Autorzy łączyli kurkuminę z lecytyną sojową w równych ilościach molowych w dichlorometanie i ogrzewali w temp. 60°C przez 2 godz. Resztki rozpuszczalnika usuwali pod zmniejszonym ciśnieniem. Otrzymaną pozostałość rozdrabniano i zabezpieczano przed wilgocią.
Badania farmakologiczne wykazały, że otrzymany kompleks powodował 3-krotny wzrost rozpuszczalności kurkuminy oraz w wysokim stopniu ułatwiał przenikanie kurkuminy przez jelito owcy.
W badaniach na myszach wykazano, że kompleks kurkuminy i lecytyny sojowej w dużym stopniu ochraniał wątrobę przed szkodliwym działaniem paracetamolu. W surowicy krwi zwierząt poziom aminotransferazy alaninowej (AlAT) i aminotransferazy asparaginianowej (AspAT) po 4-dniowym podawaniu paracetamolu drogą pokarmową w dawce 350 mg/kg wynosił odpowiednio 82,2 i 86,8 IU/l. Równoczesne podawanie paracetamolu i kurkuminy w dawce 100 mg/kg przez 4 dni powodowało obniżenie AlAT i AspAT do wartości 52,3 i 49,9 IU/l. Natomiast podawanie paracetamolu i 100 mg/kg kompleksu kurkuminy i lecytyny sojowej przez 4 dni obniżało poziom AlAT i AspAT w surowicy krwi zwierząt do wartości 46,0 i 39,6 IU/l, tj. do wartości zbliżonych do fizjologicznych (odpowiednio 44,8 i 38,9 IU/l).

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 2/2010
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii