Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2010, s. 126
Nowości bibliograficzneKompleks kurkuminy i lecytyny sojowej ochraniający wątrobę
Kumar M., Ahuja M., Sharma S.K.: Hepatoprotective study of curcumin-soya lecitin complex. Sci Pharm 2008; 76:761-774.
Kurkumina jest dimeryczną pochodną kwasu ferulowego o silnie żółtej barwie. Występuje w kłączach ostryżu długiego ( Curcuma longa L.). Działa żółciopędnie i przeciwzapalnie, stosowana jest w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Lecytyna (fosfatydylocholina) jest fosfolipidem złożonym z dwóch kwasów tłuszczowych (zwykle nasyconego i nienasyconego), kwasu fosforowego i choliny. Występuje m.in. w żółtkach jaj i nasionach soi. Jest składnikiem budulcowym błon komórkowych i tkanki nerwowej. Jest tenzydem i na granicy faz lipidy-woda zwraca się częścią hydrofilową ku wodzie, a hydrofobową ku fazie lipidowej.
Autorzy łączyli kurkuminę z lecytyną sojową w równych ilościach molowych w dichlorometanie i ogrzewali w temp. 60°C przez 2 godz. Resztki rozpuszczalnika usuwali pod zmniejszonym ciśnieniem. Otrzymaną pozostałość rozdrabniano i zabezpieczano przed wilgocią.
Badania farmakologiczne wykazały, że otrzymany kompleks powodował 3-krotny wzrost rozpuszczalności kurkuminy oraz w wysokim stopniu ułatwiał przenikanie kurkuminy przez jelito owcy.
W badaniach na myszach wykazano, że kompleks kurkuminy i lecytyny sojowej w dużym stopniu ochraniał wątrobę przed szkodliwym działaniem paracetamolu. W surowicy krwi zwierząt poziom aminotransferazy alaninowej (AlAT) i aminotransferazy asparaginianowej (AspAT) po 4-dniowym podawaniu paracetamolu drogą pokarmową w dawce 350 mg/kg wynosił odpowiednio 82,2 i 86,8 IU/l. Równoczesne podawanie paracetamolu i kurkuminy w dawce 100 mg/kg przez 4 dni powodowało obniżenie AlAT i AspAT do wartości 52,3 i 49,9 IU/l. Natomiast podawanie paracetamolu i 100 mg/kg kompleksu kurkuminy i lecytyny sojowej przez 4 dni obniżało poziom AlAT i AspAT w surowicy krwi zwierząt do wartości 46,0 i 39,6 IU/l, tj. do wartości zbliżonych do fizjologicznych (odpowiednio 44,8 i 38,9 IU/l).
Jak widać z przedstawionych powyżej danych kompleks kurkuminy i lecytyny sojowej odznaczał się bardzo wysokim stopniem ochrony wątroby przed szkodliwym działaniem paracetamolu, co oznacza, że kompleks ten może znaleźć w krótkim czasie rozwiązanie praktyczne w postaci leku ochraniającego tkankę wątrobową u ludzi.
Ginsenozydy z Panax notoginseng ochraniają serce przed szkodliwą przeciwnowotworową doksorubicyną
Liu L., Shi R., Shi Q. i wsp.: Protective effect of saponins from Panax notoginseng against doxorubicin – induced cardiotoxicity in mice. Planta Med 2008; 74:203-209.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 2/2010
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii