Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Medycyna Rodzinna 1/2001, s. 10-11
Stanisław Żelazny
Zespoły bólowe neurologiczne kręgosłupa i rdzenia jako problem społeczny
Neurological spinal and medullary painful syndromes as a social problem
z Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu Oddział Neurologiczny
Ordynator Oddziału: dr n. med. Stanisław Żelazny
Summary
The high prevalence of spinal pains among patients requires particular attention in diagnostic and therapeutic management. Primary health service doctors are expected to provide these patients with access to highly specialistic consultations for avoiding diagnostic errors and faulty management.
Omawiając te zespoły należy zastanowić się nad patomechanizmem zmian oraz symptomatologią najczęściej spotykanych dolegliwości. Dla zrozumienia tych zjawisk należy wspomnieć kilka słów o anatomii kręgosłupa i rdzenia, co jest wykładnikiem zmian patologicznych u ludzi często szukających pomocy u pracowników służby zdrowia. Kręgosłup jest szczególnym narządem ruchu, w jego kanale ciągnącym się od kręgu szyjnego pierwszego aż do lędźwiowego mieści się rdzeń kręgowy otoczony trzema oponami pomiędzy którymi krąży płyn mózgowo-rdzeniowy. Z rdzenia kręgowego obustronnie wychodzą korzenie nerwowe wychodzące w otworach międzykręgowych. Ilość kręgów jakimi obdarzyła nas natura wynosi 33-34. Kręgi te oddzielane są między sobą „dyskiem” który składa się z pierścienia włóknistego w środku którego znajduje się jądro galaretowate. Ten pierścień włóknisty z jądrem w środku spełnia rolę bufora-amortyzatora a przemieszczanie jądra jest zawsze w kierunku przeciwnym do ruchu kręgosłupa. Ograniczenie ruchomości kręgosłupa uzależnione jest od napięć więzadeł, od układu mięśniowego i przepon międzykręgowych. Każda ze struktur kręgosłupa – jak układ kostny, układ więzadłowy ulega procesom chorobowym, zwyrodnieniowym, zapalnym, urazowym czy mieszanym. Istniejące z tym cierpienie ludzkie, jakim jest ból to wynik drażnienia korzeni nerwowych.
Odczyn bólowy zmienia napięcie więzadeł i mięśni doprowadzając do powstania patologicznych krzywizn kręgosłupa, ogranicza ruchomość, doprowadza do kręgozmyku, do ciasnoty kanału kręgowego z bardzo niebezpiecznym stanem ucisku na struktury rdzenia. Stany zapalne toczące się w worku oponowym rdzenia mogą doprowadzić do obliteracji kanału z uciskiem na rdzeń i korzenie.
Płyn mózgowo-rdzeniowy jest w takim momencie istotnym obiektem badania w rozpoznaniu schorzenia. Do rzadszych zespołów należy przyjąć uszkodzenie rdzenia i ogona końskiego przebiegające z wiotkim niedowładem kończyn dolnych i zaburzeniami pęcherzowymi. Segregując wiek zgłaszających się pacjentów, należy w wieku młodym zwracać uwagę na:
– cieśń kanału lędźwiowego,
– obniżenie wysokości kręgu L-5,
– kręgoszczelinę,
– asymetrię ustawienia stawów międzykręgowych,
– myalgię.
U sportowców narażonych na dźwiganie ciężarów, u dokerów, dochodzi do kręgoszczelin lub braku zrostu łuku kostnego. Wspomnieć należy o zapaleniu wirusowym stawów jak również przebiegu chorób reumatycznych. W starszym wieku do najczęstszych przyczyn należy:
– zwyrodnienie stawów – osteoarthritis,
– artroza stawowa,
– artropatie w przebiegu przewlekłej hemodializy,
– choroba Pageta – osteomalatio.
Dramatycznie przebiegają stany w przypadkach procesów nowotworów pierwotnych i wtórnych. Na uwagę zasługują czynniki ryzyka związane ze sposobem życia codziennego:
a) długotrwałe prowadzenie samochodu,

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Medycyna Rodzinna 1/2001
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna