Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Medycyna Rodzinna 1/2001, s. 48-49
Pycnogenol – nowy przeciwutleniacz
Pycnogenol – a new antioxidanty
Pycnogenol jest najsilniejszym spośród znanych współczesnej medycynie przeciwutleniaczy. Jego działanie jest zbliżone do witaminy E i C, jednak znacznie silniejsze i efektywniejsze.
Od dawna szukano preparatu, który mógłby zwalczać nieprzyjazne dla organizmu wolne rodniki – reaktywne formy tlenu, zawierające niesparowany elektron. To właśnie ich wysoka reaktywność sprawia, że są niebezpieczne dla wszystkich żywych organizmów. W wyniku reakcji z innymi cząsteczkami mogą tworzyć różniące się strukturą, ale ciągle bardzo reaktywne wolne rodniki, które dalej reagują dając kolejne rodniki. Tym sposobem reakcja rozprzestrzenia się łańcuchowo, dając ogromną liczbę wysokoreaktywnych, niebezpiecznych dla organizmu cząstek.
Rodniki reagują ze strukturami biologicznymi, co w konsekwencji prowadzi do ich uszkodzenia. Im więcej wolnych rodników w organizmie tym większe działanie destrukcyjne i tym większe zakłócenie wewnętrznej równowagi organizmu. W efekcie działania wolnych rodników dochodzi do zaburzenia funkcji życiowych komórek, następują zmiany w ich metabolizmie i komórka przedwcześnie wchodzi w fazę starzenia.
Działanie wolnych rodników w organizmie jest widoczne dopiero po pewnym czasie. Efektem jest nie tylko szybsze starzenie się organizmu, ale także wiele różnych schorzeń takich jak np.: miażdżyca, czy artretyzm wynikające z zaburzeń funkcji życiowych komórek. Uszkodzenie obecnych w komórce kwasów nukleinowych może nawet prowadzić do zwiększenia podatności organizmu na rozwój procesów nowotworowych. Wolne rodniki powodują również zmniejszenie odporności organizmu.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Medycyna Rodzinna 1/2001
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna