Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2020, s. 61-62
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Zakażenia dróg moczowych
Zakażenia dróg moczowych występują u ludzi dość często. Większość z nich ma lekki przebieg, jednak niektóre są bardzo groźne dla zdrowia. Mogą one być zlokalizowane w górnych drogach moczowych (nerki i sąsiadujące z nimi moczowody) oraz w dolnych drogach moczowych (pęcherz moczowy i cewka moczowa). Zakażenia są zwykle wywoływane przez bakterie, głównie jelitowe, takie jak Escherichia coli i Enterococcus sp. Niekiedy wywołują je grzyby drożdżoidalne Candida albicans. Większość zakażeń powodowana jest przez drobnoustroje oporne na antybiotyki, co znacznie ogranicza możliwości ich leczenia. Skuteczność leczenia jest także utrudniona poprzez zakażenia nawracające, zwykle wywoływane przez drobnoustroje wielooporne na powszechnie stosowane antybiotyki i chemioterapeutyki. Stąd poszukiwania innych sposobów terapii, przede wszystkim surowcami roślinnymi oraz wyizolowanymi z nich substancjami biologicznie aktywnymi, a także produktami pochodzenia naturalnego. Poniżej zaprezentowano trzy takie propozycje o dużym potencjale terapeutycznym.
Olejki eteryczne
Ebani V.V., Nardoni S., Bertelloni F. i wsp.: Antimicrobial activity of five essentials oils against bacteria and fungi responsible for urinary tract infections. Molecules 2018, 23, 1668.
W badaniach użyto 5 olejków eterycznych zawierających głównie monoterpeny: olejek z anyżu gwiazdkowatego (Illicium verum Hook. F.) zawierający głównie anetol (89,8%), olejek z bazylii pospolitej (Ocimum basilicum L.) zawierający głównie linalol (46,0%), olejek z lebiodki pospolitej (Origanum vulgare L.) zawierający głównie karwakrol (65,9%), olejek z tymianku pospolitego (Thymus vulgaris L.) zawierający głównie tymol (52,6%) oraz olejek z szałwii muszkatołowej (Salvia sclarea L.) zawierający głównie octan linalolu (54,7%).
Aktywność przeciwbakteryjną olejków oceniano na 7 szczepach Escherichia coli, 8 szczepach Enterococcus sp., natomiast aktywność przeciwgrzybiczą oceniano na 12 szczepach Candida albicans. Wszystkie badane szczepy bakterii i grzybów zostały wyizolowane z dróg moczowych pacjentów cierpiących na przewlekłe i nawracające zakażenia dróg moczowych i były oporne na prawie wszystkie antybiotyki i chemioterapeutyki stosowane do leczenia tej choroby.
Wyniki badań wskazują, że wzrost wszystkich szczepów bakterii Escherichia coli i Enterococcus sp. hamowany był przez olejek z lebiodki pospolitej w granicach stężeń 0,025-0,6% oraz przez olejek z tymianku pospolitego w granicach 0,014-0,24%. Natomiast w odniesieniu do szczepów grzybów drożdżoidalnych Candida albicans wysoką aktywnością odznaczały się olejki: z anyżu gwiazdkowatego, lebiodki pospolitej i tymianku pospolitego, które hamowały ich wzrost w zakresie stężeń 0,075-2,5%. Ponadto stwierdzono, że olejek z szałwii muszkatołowej nie wykazywał działania w odniesieniu do badanych bakterii i grzybów drożdżoidalnych, natomiast olejek z bazylii pospolitej i olejek z szałwii muszkatołowej wykazywały słabe działanie na bakterie, a olejek z anyżu gwiazdkowatego odznaczał się słabym działaniem na grzyby drożdżoidalne.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 1/2020
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii