Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Nowa Medycyna 11/2000
Działalność Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę
Activities of the Association of Patients with PsoriasisNa początku lat 90-tych, z inicjatywy doktora Bogusława Wacha – Dyrektora Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej w Lublinie, grupa entuzjastów utworzyła Komitet Założycielski Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę. Byli to Anita Borowik, Dariusz Komza, Elżbieta Borkowska, Małgorzata Osińska i Janina Tutak.
Zarząd Komitetu, na którego czele stanął Mariusz Komza, złożył w Sądzie Rejonowym w Lublinie wniosek o zarejestrowanie Stowarzyszenia. Po długich staraniach 27 września 1993 r. Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę w Lublinie zostało zarejestrowane i już legalnie mogło działać w oparciu o statut.
Celem powołania naszej organizacji było współdziałanie ze Służbą Zdrowia w zakresie szerzenia wiedzy o przyczynach i przebiegu choroby, o współczesnych metodach leczenia, szczególnie w warunkach domowych, współpraca z organizacjami i stowarzyszeniami, których założeniem jest działanie na rzecz ludzi chorych, a przede wszystkim integracja ludzi potrzebujących pomocy. W grudniu 1993 r., po przygarnięciu nas przez Szpital Wojskowy w Lublinie rozpoczęliśmy systematyczne spotkania członków i sympatyków Stowarzyszenia, na których lekarze wygłaszają prelekcje na tematy związane z łuszczycą. Wymieniamy własne doświadczenia poprzez omawianie swoich przypadków choroby i leczenia. Staramy się by nasi członkowie i sympatycy mieli pełne informacje na nurtujące ich pytania. Uczymy się po prostu żyć z tą chorobą, zwłaszcza że w grupie jest to łatwiejsze niż w samotności.
Przedstawiciele firm Inpolex, Glaxo, Schering-Plough, Stiefel, Merck, La Roche Poseay, Schering AG, Johnson, Amis Medica omawiali skuteczność zakupionych u nich leków lub kosmetyków, prezentowali je, rozdawali też próbki darmowo. Niektóre z tych firm wspomagały stowarzyszenie finansowo. W spotkaniach biorą udział farmaceuci informujący o lekach i sposobach ich zakupów w swoich aptekach. Zapraszamy i nawiązujemy kontakty z psychologami, psychiatrami, homeopatami, a nawet z fryzjerami, u których możemy korzystać z usług bez komentarzy.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Nowa Medycyna 11/2000
Strona internetowa czasopisma Nowa Medycyna