Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2000, s. 4-6
Jerzy Lutomski
Zioła, fitofarmaceutyki i nutraceutyki
Medicinal plants, phytopharmaceuticals and nutraceuticals
Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu
Summary
The herbal crude drugs and phytopharmaceuticals are play in Poland, Germany and France a important part in medical practice. Some of them belongs to the plant remedies, which use is based on traditional knowledge and the use of another herbal remedies is scientifically evidenced.
Both the producers of phytopharmaceuticals and the researchers occupied on medicinal plants are accorded that in phytotherapy the practice and theory are like the two sides of coin. These sides are in interaction and dependence. The development of the new and improvment of the existing preparats would be not possible without intensive studies on old plants and their compounds.
Besides medicinal plants and phytopharmaceuticals very important is the functional food. Adding the medical active compounds from the plants to the food we obtain the new group of medicinal remedies – nutraceuticals, which have larger and larger importance in the health care.
Na podstawie odkryć archeologicznych można stwierdzić, że już człowiek pierwotny znał i stosował od zarania niektóre rośliny zielarskie.
Silne działanie szeregu roślin na organizm ludzki, zwłaszcza odurzające i narkotyczne, sprzyjało gromadzeniu przekazów ustnych na ten temat i wykorzystywania ich działania do praktyk magicznych. Pierwotnie przekazywano werbalnie informacje na temat stosowania roślin zielarskich, a dopiero później po wynalezieniu pisma dane te spisywano i odtąd stanowiły podstawowe źródło wiadomości o ziołach.
Polacy interesowali się zawsze zielarstwem, jako że są narodem z genezy swej rolniczym, o nawyku wykorzystywania ziół. Stąd też ziołowe apteczki domowe odgrywały wielką rolę w lecznictwie dworskim i miejskim.
Obecnie surowce zielarskie wykorzystywane są głównie w produkcji leczniczych i spożywczych herbat ziołowych. Drugim kierunkiem wykorzystania surowców zielarskich jest produkcja ekstraktów do celów leczniczych i spożywczych. Szacuje się, że w najbliższych latach wartość polskiego rynku preparatów zielarskich wzrośnie o ok. 12% rocznie.
Polska zaliczana jest do grupy liczących się w świecie producentów surowców zielarskich. Dysponujemy ponadto kilkunastoma własnymi odmianami roślin zielarskich i dobrym potencjałem produkcyjnym.
Polski przemysł zielarski przetwarza rocznie ok. 26 000 ton surowców, z czego 85% (ok. 22 000 ton) to surowce krajowe i tylko 15% (ok. 4 000 ton) pochodzące z importu. Trzy czwarte ziół pochodzi z upraw, zaś jedna czwarta (4 000 do 5 000 ton) pozyskiwana jest ze stanu naturalnego. Około 25 surowców odgrywa podstawowe i przyszłościowe znaczenie w fitoterapii (tab. 1).
Tabela 1. Podstawowe i przyszłościowe surowce zielarskie.
61. bluszcz pospolity
62. czarci pazur (Harpagophytum)
63. czosnek pospolity
64. dziurawiec zwyczajny
65. glistnik jaskółcze ziele
66. głóg dwuszyjkowy
67. jemioła pospolita
68. jeżówka purpurowa
69. karczoch zwyczajny
10. kasztanowiec zwyczajny
11. kava-kava
12. kozłek lekarski
13. melisa lekarska
14. męczennica cielista
15. miłorząb japoński
16. nawłoć pospolita/właściwa
17. ortosyfon
18. ostropest plamisty
19. palma sabalowa
20. pokrzywa zwyczajna (korzeń)
21. rumianek pospolity
22. strączyniec ostrolistny-senes
23. śliwa afrykańska
24. tymianek pospolity
25. żeń-szeń
Polski rynek leków roślinnych posiada większość cech charakterystycznych dla rynków Wspólnoty Europejskiej. Polska jest ważnym obok Niemiec i Francji zielarskim krajem Europy.
Podobnie jak w zachodniej Europie polska sztuka leczenia roślinami z biegiem czasu wyszła ze średniowiecznego zielarstwa, a także z późniejszego tradycyjnego leczenia środkami naturalnymi i podczas ostatnich dziesięcioleci rozwinęła się w nowoczesną metodę leczenia, zwaną – fitoterapią.
Rozróżnić należy dwie metody leczenia, które prowadzą do usunięcia stanów chorobowych za pomocą substancji pochodzenia roślinnego:
1. Terapię, w której stosuje się całe kompleksy związków występujących w roślinach.
2. Terapię za pomocą substancji biologicznie czynnych, wyizolowanych z roślin, w postaci związków chemicznie określonych.
O ile terapia za pomocą naturalnych związków chemicznych otrzymywanych ze świata roślinnego nie budzi kontrowersji, gdyż zarówno lekarz, jak i pacjent nie zawsze zdają sobie sprawę, czy mają do czynienia z lekiem naturalnym, czy syntetycznym, o tyle pierwsza metoda leczenia ma w Polsce zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Stosowane w fitoterapii zioła lub ich postacie galenowe cieszą się dużym i stale rosnącym uznaniem polskiego społeczeństwa. Trudno nie docenić ich szczególnej roli zarówno w pediatrii jak i geriatrii.
Udział fitopreparatów w ogólnej produkcji fitofarmaceutyków jest znaczny. Jego wartość (tab. 2) w świecie i w Europie stale rośnie!
Tabela 2. Wartość rynku fitofarmaceutyków w świecie i w Europie (dane z roku 1995).
Rynek światowy(wartość w mln. USD)
a) Europaok. 6 500
- w tym Wspólnota Europejskaok. 5 500
b) Azjaok. 4 400
- w tym Japoniaok. 2 100
c) Ameryka Północnaok. 1500
Rynek europejski(wartość w mln. USD)
a) RFNok. 2 500
b) Francjaok.1 600
c) Włochyok. 600
d) Wielka Brytaniaok. 300
e) Hiszpaniaok. 230
f) Polska ok. 180
g) Holandiaok. 100
h) Belgiaok. 40
Analizując kształtowanie się sprzedaży preparatów zielarskich nasuwa się wniosek, że podstawowe znaczenie ekonomiczne mogą mieć w przyszłości roślinne leki nasercowe, krążeniowe, przeciwmiażdżycowe, adaptogenne a także przewidziane do stosowania w dolegliwościach przewodu pokarmowego.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 15 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 35 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 1/2000
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii