Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1-2/2002, s. 31-33
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
IRiPZ
Kłącze kurkumy leczy niestrawność nerwową
Wolf E.: Entspannung für Magen und Darm. Pharm. Ztg. 2001, Nr 42, 30.
Badania kliniczne obejmowały 440 pacjentów z dyspepsją. Wszyscy chorzy cierpieli z powodu zaburzeń trawiennych przeciętnie od 17 tygodni. Prawie 80% chorych podawało, że dolegliwości trawienne nasilały się pod wpływem obciążeń psychicznych (dyspepsia nervosa).
Chorzy przez 4 tygodnie przyjmowali dwa razy dziennie jedną kapsułkę zawierającą etanolowy wyciąg z kłącza Curcuma longa L. (CurcuTruw). Głównymi składnikami biologicznie aktywnymi wyciągu były: kurkuminoidy i olejek eteryczny.
Już po pierwszym tygodniu stosowania preparatu około 60% pacjentów sygnalizowało, że wiele objawów towarzyszących temu schorzeniu, takich jak bóle brzucha, nudności, wzdęcia, odbijanie, uczucie napięcia oraz dolegliwości skurczowe żołądka i jelit, wyraźnie ustępowało. Po miesiącu terapii wymienione dolegliwości u 86,6% pacjentów mijały bezpowrotnie lub w znacznym stopniu były ograniczone. Ponad 95% chorych preparat tolerowało bardzo dobrze lub dobrze. Niepożądanego działania nie odnotowano. Na tej podstawie postawiono wniosek, że wyciąg z kłącza Curcuma longa może znaleźć zastosowanie w leczeniu niestrawności na tle nerwowym.
Kwiaty szałwi i przeciw nerwicom i niedoborom żelaza
Lipmann F., Wegener T.: Salbeiblütenextrakt (Arhama-Terno) bei Erschöpfengszuständen und bei Eisenmangelanamien. Ztschr. Phytother. 2001, 22, 129-135.
Preparaty z liści szałwi (Salvia officinalis L.) stosowane są w lecznictwie powszechnie, mniej znane są natomiast właściwości lecznicze kwiatów tej rośliny. Okazało się, że preparat bezolejkowy przygotowany z kwiatów szałwi (Arhama-Terno) odznacza się działaniem przeciwstresowym, a także podwyższa poziom żelaza w surowicy krwi.
Badania przeprowadzone na 300 chorych, w tym 244 kobietach i 76 mężczyznach, z nerwicami typu wegetatywnego. Chorym przez 4-6 tygodni trzy razy dziennie podawano 15 ml wyciągu wodnego z kwiatów szałwii, bogatego w garbniki i flawonoidy.
Efekty lecznicze stanów nerwicowych oceniano jako bardzo dobre i dobre u 74% pacjentów, mierne u 17% i niewystarczające tylko u 9% pacjentów.
Interesujące wyniki otrzymano u 22 chorych z niedoborami żelaza. W trakcie leczenia zawartość tego pierwiastka wzrosła u nich z 14,9 do 18,3 mmola (o około 20%), co zostało uznane za zjawisko ważne klinicznie. Działanie to autorzy przypisują między innymi obecności w wyciągu z kwiatów szałwii kwasu rozmarynowego. Przewiduje się stosowanie tego preparatu u chorych z niedokrwistością spowodowaną niedoborem żelaza.
Kadzidłowiec w chorobie Leśniowskiego i Crohna
Gerhard H. i wsp.: Therapie des aktiven Morbus Crohn mit dem Boswellia-Extrakt H 15. Ztschr. Phytother. 2001, 22, 69-75.
Dotychczas za skuteczną i bezpieczną substancję w leczeniu choroby Leśniowskiego i Crohna (przewlekłe zapalenie ziarninujące jelita krętego i ślepego) uważano mesalazynę (kwas 5-amino-2-hydroksybenzoesowy).
Ze względu na to, że działanie lecznicze mesalazyny polega na hamowaniu wytwarzania leukotrienów powstających w komórkach jelitowych przy udziale lipooksygenazy, naukowcy z Uniwersytetu z Mannheim postanowili sprawdzić, czy takim działaniem leczniczym odznacza się wyciąg z kadzidłowca (Boswellia serrata), także charakteryzujący się hamowaniem aktywności lipooksygenazy. Wyciąg z kadzidłowca H 15 zawierał w swym składzie 50-70% żywicy (w której prawie połowę zajmuje kwas bosweliowy) oraz 4-8% olejku eterycznego.
W badaniach z podwójnie ślepą próbą uczestniczyło 102 chorych z aktywną fazą choroby Leśniowskiego i Crohna, którzy przez 8 tygodni przyjmowali dziennie 4,5 g mesalazyny lub 3,6 g wyciągu H 15 z kadzidłowca.
W podsumowaniu badań stwierdzono, że zarówno mesalazyna, jak i wyciąg z kadzidłowca polepszają stan kliniczny pacjentów z chorobą Leśniowskiego i Crohna, przy czym efekt leczniczy był wyraźniejszy w przypadku kadzidłowca, a także powodował on dwukrotnie mniej efektów ubocznych w porównaniu z mesalazyną. Stąd wyciąg z kadzidłowca, dający korzystniejszy profil korzyści i ryzyka niż mesalazyna, przewidywany jest do stosowania w lecznictwie.
Żeń-szeń amerykański działa przeciwcukrzycowo
Vuksan V. i wsp.: American ginseng (Panax quinqefolium L.) reduces postprandial glycemia in non-diabetic subjects with type 2 diabetes mellitus. Arch. Intern. Med. 2000, 160, 1009-1013.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 1-2/2002
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii