Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2007, s. 216-217
Nowości bibliograficznePreparat zapobiegający zakażeniom górnych dróg oddechowych u dzieci
Cohen H.A., Varsano I., Kahan E. I wsp.: Effectiveness of an herbal preparation containing echinacea, propolis, and vitamin C in preventing respiratory tract infections in children. Arch. Pediatr. Adolesc. Med. 2004, 158, 217-221.
Autorzy oceniali skuteczność i bezpieczeństwo stosowania preparatu Chizukit (Hadas, Izrael) złożonego z wyciągu z jeżówki, sporządzonego z ziela Echinacea purpurea i korzeni E. angustifolia (50 mg/ml), wyciągu z propolisu (50 mg/ml) i roztworu witaminy C (10 mg/ml) u dzieci narażonych na zakażenia górnych dróg oddechowych. W randomizowanych, z podwójnie ślepą próbą, kontrolowanych placebo i wieloośrodkowych badaniach klinicznych uczestniczyło 430 dzieci w wieku od 1-5 lat, podzielonych na dwie grupy. Do grupy badanej (Chizukit) zakwalifikowano 160 dzieci, a do grupy kontrolnej (placebo) 168 dzieci. Badania prowadzono w okresie jesienno-zimowym (od października do marca) w 10 szpitalach pediatrycznych w Tel Avivie. Preparat, względnie placebo, podawano dzieciom w wieku 1-3 lat w ilości 5 ml, a w wieku 4-5 lat w ilości 7,5 ml dwa razy dziennie przez okres 12 tygodni. W czasie zakażenia preparat podawano 4 razy dziennie.
Badania wykazały, że w grupie placebo liczba zakażeń u dzieci wynosiła 308, a w grupie leczonej 138 (o 55% mniej). Dzieci w grupie placebo były chore przez 1040 dni, a w grupie leczonej przez 423 dni (o 59% krócej). Poza tym liczba dni z gorączką u dzieci z grupy placebo wynosiła średnio 5,4, a u dzieci leczonych 2,1 (o 62% mniej). Wszystkie wyniki badań okazały się statystycznie znamienne. Warto dodać, że częstość występowania zakażeń górnych dróg oddechowych u dzieci otrzymujących preparat Chizukit była o 50% mniejsza, ostrych zapaleń ucha środkowego o 68% mniejsza, zapalenia płuc o 66% mniejsza oraz zapalenia gardła i migdałków podniebiennych o 60% mniejsza w porównaniu do grupy placebo.
Na tej podstawie można było przyjąć, że preparat Chizukit, zawierający substancje podwyższające odporność, występujące w wyciągach z jeżówki i propolisu oraz w postaci witaminy C, odznacza się wyraźnymi właściwościami zapobiegającymi powstawaniu zakażeń górnych dróg oddechowych u dzieci w okresie jesienno-zimowym.
Immunomodulacyjne właściwości olejku imbirowego
Zhou H.-L., Deng Y.-M., Xie Q.-M.: The modulatory effects of the volatile oil of ginger on the cellular immune response in vitro and in vivo in mice. J. Ethnopharmacol. 2006, 105, 301-305.
Badania farmakologiczne miały na celu określenie właściwości immunomodulujących olejku eterycznego otrzymanego z korzeni imbiru ( Zingiber officinale Roscoe). W badaniach in vitro stwierdzono, że olejek imbirowy w stężeniu 10 ng/ml w znacznym stopniu hamuje namnażanie limfocytów T (o 27%), obniża ogólną liczbę limfocytów T (o 43%), limfocytów T pomocniczych (o 74%) i powoduje wzrost liczby limfocytów T supresorowych (o 43%). Poza tym olejek imbirowy w stężeniu 10 ng/ml hamuje wytwarzanie przez makrofagi otrzewnowe czynnika martwicy nowotworu (TNFα) o około 57%. Działanie to było porównywalne z działaniem deksametazonu (syntetycznego glikokortykosteroidu o silnym działaniu przeciwzapalnym) w dawce 10 μM.
Badania in vivo na myszach wykazały ponadto, że dawki w granicach 0,1-0,5 g/kg osłabiały nadwrażliwość typu późnego indukowaną przez 2,4-dinitro-1-fluorobenzen w granicach 20-46%, a także hamowały obrzęk ucha wywołany miejscowym działaniem tej substancji o około 34%. Dla porównania deksametazon w dawce 0,005 g osłabiał nadwrażliwość typu późnego w granicach 62-82% i hamował obrzęk ucha o około 32%. Wszystkie wyniki badań odznaczały się znamiennością statystyczną.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2007
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii