Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2007, s. 218-219
Wspomnienie o Doktorze nauk medycznych Witoldzie KapczyńskimDr n. med. Witold Antoni Kapczyński urodził się w dniu 6 września 1931 roku w Poznaniu. W 1934 roku jego ojciec Edmund Kapczyński został prezesem Sądu Grodzkiego w Jarocinie i w tym mieście, wraz z matką Marią z domu Janke i młodszą siostrą Elżbietą, spędził on swoje najmłodsze lata. Z Jarocinem związane były jego wspomnienia z okresu II wojny światowej, w tym wyrzucenie z własnego domu przez Niemców, a także lata szkolne, zakończone otrzymaniem świadectwa maturalnego. W 1951 roku Dr Kapczyński rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu.
Karierę naukową rozpoczął już na II roku studiów, zostając młodszym asystentem w Zakładzie Histologii i Embriologii Prawidłowej AM w Poznaniu, kierowanym przez Profesora Tadeusza Kurkiewicza. W 1957 roku ukończył studia medyczne i swoje zainteresowania skierował w stronę ginekologii i położnictwa. Wówczas podjął pracę w II Klinice Położniczo-Ginekologicznej AM w Poznaniu, przy ul. Engla, kierowanej przez Profesora Edwarda Howorkę. W trakcie pracy w tej placówce naukowej uzyskał specjalizację I i II stopnia z położnictwa i ginekologii oraz w 1966 roku osiągnął stopień naukowy doktora nauk medycznych. W Klinice zorganizował Pracownię Badań Łożyska. Interesował się także telewizją przemysłową i został absolwentem dwuletniego kursu reżyserii filmu naukowego Szkoły Filmowej w Łodzi.
W wyniku reorganizacji placówek naukowo-badawczych i powstania Instytutu Położniczo-Ginekologicznego, Dr Witold Kapczyński zakończył pracę w Akademii Medycznej w Poznaniu w stopniu adiunkta i w latach 1972-1974 pracował jako ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala Okręgowego w Setif w Algierii. Ten okres pracy zawodowej pozwolił mu nie tylko na doskonalenie wiedzy i umiejętności lekarskich, ale także na poszerzenie jego osobistych doznań w odmiennym kręgu kulturowym i etnicznym.
Po powrocie do kraju w latach 1975-1978 pełnił obowiązki ordynatora Oddziału Miejskiego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego przy ul. Jarochowskiego w Poznaniu. Po śmierci Profesora Edwarda Howorki w 1978 roku przeszedł do Instytutu Położniczo-Ginekologicznego AM w Poznaniu przy ul. Polnej, kierowanego przez Profesora Witolda Michałkiewicza, gdzie pracował do 1986 roku. Następnie w latach 1986-1992 pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw położniczo-ginekologicznych w ZOZ Matki i Dziecka w Poznaniu. W 1992 roku współuczestniczył w tworzeniu pierwszej prywatnej Kliniki Położniczej Korvita w Poznaniu. W październiku 1992 roku zakończył pracę zawodową i przeszedł na emeryturę.
W końcu lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia Dr Witold Kapczyński zaczął zgłębiać zagadnienia ziołolecznictwa w kontekście praktyki położniczo-ginekologicznej. Te zainteresowania spowodowały, że w 1998 roku stał się jednym z członków założycieli Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a po ukonstytuowaniu się Zarządu Sekcji pełnił w czasie dwóch kadencji (do 2006 roku) funkcję skarbnika tego stowarzyszenia.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2007
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii