Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2009, s. 275
Nowosci bibliograficzneGenisteina przeciwdziała białaczce
Raynal N.J.-M., Momparler L., Charbonneau M. i wsp.: Antileukemic activity of genistein, a major isoflavone present in soy products. J. Nat. Prod. 2008; 71, 3-7.
Soja ( Glycine max L.) używana jest w medycynie ludowej do leczenia różnych chorób. Dotychczasowe badania wskazują, że genisteina, najważniejszy izoflawon soi, zapobiega powstawaniu nowotworów. Genisteina dzięki działaniu pleotropowemu może wpływać na namnażanie się komórek nowotworowych, ich cykle rozwojowe i apoptozę. Poza tym genisteina przeciwdziała tworzeniu się kolonii komórek białaczkowych.
Powyższe właściwości wykorzystano w badaniach przeciwbiałaczkowych genisteiny z udziałem hodowli tkankowych ( in vitro) i zwierząt doświadczalnych ( in vivo).
W badaniach in vitro badano hamowanie rozwoju i tworzenie się kolonii w hodowlach białaczek przewlekłych linii HL-60 i KGla oraz białaczek limfatycznych MOLT-3 i Raji. Genisteinę stosowano w dawkach 1-20 uM. Stwierdzono, że istnieje zależność pomiędzy dawką genisteiny i siłą jej działania na komórki białaczkowe. W stężeniu 20 uM genisteina hamowała rozwój komórek i tworzenie się kolonii komórek białaczkowych w granicach 93-100%.
Z kolei badania na myszach wykazały, że genisteina w ilości 0,5% (jako dodatek do paszy), podawana przed zakażeniem zwierząt komórkami białaczki mysiej linii L1210, zwiększyła wyraźnie ich przeżywalność o około 7 godz. w porównaniu do grupy kontrolnej zwierząt.
Autorzy podkreślają równocześnie, że genisteina w surowicy krwi myszy nie przekraczała 1 uM, ponieważ jej czas półtrwania w surowicy krwi tych zwierząt wynosi około 15 min.
Zupełnie inna sytuacja ma miejsce w surowicy krwi organizmu ludzkiego. Genisteina podawana w postaci suplementu żywności ma szansę osiągnąć w jego surowicy krwi poziom nawet 20-25 uM. Ponadto czas półtrwania tej substancji u ludzi wynosi 15-22 godz. W tym kontekście genisteina rokuje nadzieje na wykorzystanie praktyczne do leczenia białaczek u ludzi.
Przeciwzawałowe właściwości korzeni marchwi
Muralidheran P., Balamurugan G., Kumar P.: Inotropic and cardioprotective effects of Dancus carota L. on isoproterenol – induced myocardial infarction. Bangladesh J. Pharmacol. 2008; 3, 74-79.
Działanie inotropowe (zapobiegające niewydolności krążenia) korzeni marchwi ogrodowej ( Daucus carota L.) znane jest od 15 lat, jednak bliższych danych odnośnie wpływu wodnego wyciągu z korzenia tej rośliny na mięsień sercowy zagrożony zawałem serca do tej pory nie było.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2009
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii