Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 10/2008, s. 633
*Prof. dr hab. med. Andrzej Budaj
WstępKoncepcja kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej zainicjowana w Polsce przez Profesora Zdzisława Askanasa w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku była twórczo rozwijana i stosowana przez następców Profesora. Z satysfakcją odnotowujemy, że wątek ten jest kontynuowany w Klinice Kardiologii CMKP, która wywodzi się ze Szkoły Kardiologicznej Profesora Askanasa.
Zespół naszej Kliniki pod kierunkiem dr hab. med. Tomasza Jaxa-Chamca prowadzi cieszące się dużym zainteresowaniem kursy szkolenia podyplomowego zatytułowane „Rehabilitacja kardiologiczna w praktyce lekarskiej”. Materiał przedstawiany na tych kursach stanowił osnowę dla opracowania „Od treningu fizycznego do kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej” zamieszczonego w bieżącym numerze miesięcznika „Postępy nauk medycznych”.
W kolejnych rozdziałach Autorzy podają definicję, cele, znaczenie i korzyści rehabilitacji kardiologicznej, poświęcając także nieco miejsca jej historii. Opisują wskazania, przeciwwskazania i bezpieczeństwo rehabilitacji kardiologicznej w różnych sytuacjach klinicznych. Kluczową kwestią szczegółowo poruszaną w opracowaniu jest wpływ wysiłku fizycznego na układ krążenia. Omawiany jest nie tylko aspekt fizjologiczny lecz także genetyczny tego zagadnienia. Następnie Autorzy przedstawiają współczesną rolę testów wysiłkowych EKG i ich znaczenie w rehabilitacji kardiologicznej. Przedstawiono metodykę i interpretację wyników testów wysiłkowych po zawale serca i u chorych z niewydolnością serca. Ostatni rozdział opracowania poświęcony jest prewencji wtórnej schorzeń sercowo-naczyniowych jako ważnemu elementowi kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Adres do korespondencji:
*Prof. dr hab. med. Andrzej Budaj
Kierownik Kliniki Kardiologii CMKP
Szpital Grochowski, Warszawa
e-mail: abudaj@kkcmkp.pl

Postępy Nauk Medycznych 10/2008
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych