Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 10/2008, s. 698-699
Tomasz Jaxa-Chamiec
Komentarz do pracChoroby sercowo-naczyniowe (CVD) pozostają w krajach wysoko rozwiniętych główną przyczyną zwiększonej śmiertelności. Stanowią istotny problem kliniczny, epidemiologiczny i społeczny. Ich rozpowszechnienie oznacza także wielki problem ekonomiczny współczesnego świata. Obserwowany w ostatnich 10-leciach znaczący postęp zarówno w diagnostyce jak i leczeniu zaowocował istotną poprawą rokowania chorych z CVD. Trudno jednak sobie wyobrazić możliwość zahamowania epidemii CVD bez upowszechniania profilaktyki oraz stosowania nowych metod leczenia niefarmakologicznego.
U chorych po przebytym incydencie związanym z CVD wiodącym sposobem postępowania winna być odpowiednio wdrażana nowoczesna kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna. Jej prowadzenie to nie tylko stosowanie nowoczesnych metod farmakologicznych, ale przede wszystkim szeroko rozumiane oddziaływania edukacyjne prowadzące do zmiany stylu życia chorych. Niniejszy cykl opracowań, porusza wszystkie najważniejsze kwestie w tym zakresie.
Jedną z najbardziej skutecznych niefarmakologicznych metod postępowania, zarówno w prewencji pierwotnej, jak i wtórnej, jest zwiększona aktywność fizyczna. Kluczowa rola, jaką przyznajemy treningowi fizycznemu u chorych z CVD, spowodowała, że stał się on tematem wiodącym tego opracowania.
Pierwszy rozdział monografii to informacje dotyczące definicji, celów, znaczenia i korzyści płynących z rehabilitacji kardiologicznej. Opracowanie odnosi się do standardów towarzystw naukowych zarówno krajowych jak i europejskich i opiera się o szerokie, reprezentatywne, piśmiennictwo z tej dziedziny. W rozdziale tym znajdą Państwo także sporo ciekawych informacji historycznych, że zdrowotną rolę ćwiczeń fizycznych doceniali już starożytni.
W kolejnej części dr Krzysztof Smarż przedstawia dane dotyczące rehabilitacji w rożnych sytuacjach klinicznych. Opisuje obowiązujące standardy w tym zakresie, także u chorych z niewydolnością serca. Do niedawna chorzy z niewydolnością serca pozbawieni byli tego elementu terapii.
W kolejnym rozdziale monografii dr n. med. Michał Ambroziak przedstawia w sposób bardzo przystępny, fizjologiczne aspekty wysiłku, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnego spojrzenia na rolę wysiłku fizycznego przez pryzmat genetyki.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 10/2008
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych