Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Chcesz wydać pracę habilitacyjną, doktorską czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2010, s. 162-165
*Anna Parus1, Anna Grys2
Babka lancetowata ( Plantago lanceolata L.) – właściwości lecznicze
Plantago lanceolata L. – medicinal properties
1Politechnika Poznańska, Instytut Technologii i Inżynierii Chemicznej
Dyrektor Instytutu: prof. dr hab. inż. Adam Voelkel
2Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu
Dyrektor Instytutu: prof. dr hab. Grzegorz Spychalski
Summary
Plantago lanceolata L. is a well known plant, used and studied for many years. Used frequently in ancient times in tisanes and other herbal remedies. P. lanceolata was also used as an antidote for snake bites and love fascinations. Curently, studies have confirmed the medicinal effects of this plant. Clinical studies prove that P. lancelata is a plant with a broad medicine use. These studies show that Plantago has chemical substances which have antibacterial, anticough properties, to encourage the distribution of interferon and helps in the treatment of stomach ulcer. P. lancelata is also used in cosmetics, especially as intimae gel. The fresh, pulped leaves helps in healing injuries and insect bites.
Wprowadzenie
Babka lancetowata ( Plantago lanceolata L.) od wieków znana jest i stosowana w medycynie ludowej. Zielarki znały jej walory i chętnie stosowały jako środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny, w leczeniu chrypki, suchego, przewlekłego kaszlu, jak również w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych. Uważano ją za silną roślinę, ponieważ nie ginęła „nawet na uczęszczanych drogach mimo deptania przez końskie kopyta i rozjeżdżanie żelaznymi obręczami wozów”. Jej walory lecznicze doceniano już w starożytności, gdzie stosowano sok z babki na ukąszenia skorpionów i węży. W średniowieczu okłady z liści babki pomagały na złamania i opuchlizny oraz jako antidotum na miłosne oczarowanie (1).
Występowanie
Babka lancetowata rośnie dziko w strefie klimatu umiarkowanego całej półkuli północnej. W Polsce można ją spotkać na nizinach oraz w dolnych partiach gór (1). Masowo zasiedla łąki, pastwiska oraz trawniki. Występuje również jako chwast roślin uprawnych, zwłaszcza lucerny i koniczyny, ale także lnu, ozimego i jarego zboża (2). Rośnie na glebach lekkich i przewiewnych, czarnoziemach lub gliniasto-piaszczystych. Obecnie obserwuje się rzadsze występowanie jej w naturalnych zasobach, głównie ze względu na zwiększone stosowanie herbicydów.
W wielu krajach jest ona uprawiana, przede wszystkim ze względu na duże zainteresowanie cennymi właściwościami leczniczymi, ale również z powodu kurczenia się zasobów naturalnych (3). Wiele ośrodków naukowo-badawczych opracowuje metody rozmnażania tej rośliny, np. w Zakładzie Botaniki Farmaceutycznej i Biotechnologii Roślin Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opracowano mikrorozmnażanie in vitro poprzez organogenezę bezpośrednią i pośrednią, z zastosowaniem hodowli różnych eksplantatów, czyli fragmentów liści i korzeni. Korzysta się także z gotowych merystemów, prowadząc hodowle wierzchołków siewek. We Francji uzyskano hodowlę korzeni transformowanych z gatunku Plantago L. Teoretycznie zaletą hodowli in vitro jest to, że można otrzymać nieograniczoną liczbę roślin potomnych, natomiast w naturze z jednego nasiona rozwija się jedna roślina. Zaletą hodowli tkankowych oraz komórkowych jest także wybiórcza produkcja pożądanych związków o działaniu leczniczym w warunkach laboratoryjnych (4, 5).
Opis rośliny
P. lanceolata jest byliną tworzącą przyziemną różyczkę długich, wąskich, zaostrzonych na końcu liści. Liść stopniowo zwęża się w dość szeroki, długi ogonek, pokryty długimi prostymi włoskami. Ma on równoległe unerwienie w postaci długiego cienkiego nerwu środkowego i przylegających do niego cienkich nerwów bocznych. Liść wraz z ogonkiem osiąga 50-100 mm długości i 5-6 mm szerokości (5). Drobne, niepozorne kwiaty skupione są w gęstym kłosowatym kwiatostanie, na szczycie długich bezlistnych pędów kwiatowych (1). Kwiatki osadzone są w suchobłoniastych przysadkach. Korona zrosłopłatkowa, ma krótką rurkę i cztery płatki o barwie białej lub brunatnoróżowej. Kwitnie od maja do września, wytwarzając owoc w postaci drobnej, dwunasiennej torebki otwierającej się wieczkiem. Po otwarciu wypadają błyszczące nasiona o czerwonobrunatnym zabarwieniu i czółenkowatym kształcie. Pod powierzchnią ziemi znajduje się krótkie kłącze (6).
Surowiec leczniczy
Surowcem leczniczym babki lancetowatej są liście – Folium Plantaginis ( Folium Plantaginis lanceolatae) lub cała roślina ( Herba Plantaginis). Rzadziej stosuje się korzeń lub nasiona. Liście zbiera się w okresie kwitnienia. Wymagają właściwego suszenia, inaczej czernieją z powodu tworzenia polimeryzatów aukubiny (7, 8).
Skład chemiczny
Liście babki lancetowatej zawierają flawonoidy (bajkaleina oraz skutelareina), garbniki, kwasy organiczne (askorbinowy, fumarowy, benzoesowy, cynamonowy, wanilinowy), substancje śluzowe, pektyny, jak również sole mineralne (związki krzemu, żelaza, potasu oraz cynku).
W liściach babki wykryto liczne glikozydy irydoidowe: aukubinę (aukubozyd), katalpol, globularynę oraz asperulozyd. Zawartość poszczególnych składników chemicznych zależy od pory zbioru rośliny. Jak wykazano, najwięcej aukubiny znajduje się w liściach zebranych w lipcu i stanowi ona 3,1% suchej masy. Najmniej tej substancji znajduje się w liściach kwietniowych i majowych (1,3% suchej masy). Zawartość katalpolu waha się od 0,3 do 1,1% (9). Według Bowersa i Stempa (10) zawartość tych substancji jest wyższa w liściach średnio rozwiniętych niż w pełni wykształconych.
Glikozydy propionowe to również duża grupa związków chemicznych, która znajduje się w liściach babki, między innymi: werbaskozyd (zwany akteozydem; 3,5 mg/g suchej masy), plantamajozyd (1 mg/g suchej masy) oraz izowerbaskozyd i lawandulofoliozyd (11, 12). Plantago lanceolata zawiera również różne glikozydy fenyloetanoidowe (zwane fenyloetanoidami), czyli połączenia glikozydowe alkoholu fenyloetylowego, acylowane w części cukrowej pochodnymi kwasu cynamonowego, np.: akteozyd i plantamajozyd (4, 12).

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 15 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 35 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

otrzymano: 2010-08-13
zaakceptowano do druku: 2010-08-21

Adres do korespondencji:
*Anna Parus
Politechnika Poznańska, Instytut Technologii
i Inżynierii Chemicznej
pl. M. Skłodowskiej-Curie 2, 60-965 Poznań
tel.: (61) 665-36-49
e-mail: anna.parus@put.poznan.pl

Postępy Fitoterapii 3/2010
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii