Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 5/2014, s. 357
dr med. Małgorzata Malec-Milewska, dr med. Urszula Zielińska-Borkowska
Komentarz do pracW kolejnym numerze „Postępów Nauk Medycznych” przedstawiamy prace dotyczące najbardziej istotnych zagadnień, którymi zajmują się lekarze pracujący w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz w Poradni Leczenia Bólu, działającej przy naszej Klinice.
Diagnostyka sepsy i wstrząsu septycznego jest jednym z priorytetów postępowania w OIT. Sepsa jest ciężkim, niejednorodnym i potencjalnie śmiertelnym stanem chorobowym. Różnorodny obraz kliniczny zależy przede wszystkim od czynnika etiologicznego, masywności zakażenia, a także, a może przede wszystkim od sprawności układu immunologicznego pacjenta. Stosowane w diagnostyce sepsy biomarkery muszą charakteryzować się wysoką czułością i swoistością. Pozwala to na maksymalne skrócenie czasu diagnostyki i bardzo wczesne wdrożenie postępowania terapeutycznego. Dlatego też jednym z tematów zawartych w tym numerze czasopisma są markery sepsy.
Bardzo ciekawe kwestie zostały poruszone w pracy na temat potencjalnego zastosowania komórek macierzystych w zespole ostrej niewydolności oddechowej (ang. acute respiratory distress syndrome – ARDS). Wysoka śmiertelność i niepowodzenia dotychczasowych prób klinicznych z wykorzystaniem potencjalnych leków skłaniają do poszukiwania nowych opcji terapeutycznych działających wielokierunkowo. Spore nadzieje w tej mierze wiąże się z mezenchymalnymi komórkami macierzystymi. Ze względu na zdolność do różnicowania się w dojrzałe komórki tkanki łącznej, a także do modulowania wrodzonej i nabytej odpowiedzi immunologicznej, te właściwości mogą się okazać przydatne w leczeniu ARDS.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 5/2014
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych