Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2015, s. 201-202
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzne
Olej z czarnuszki w bezpłodności mężczyzn
Kolahdooz M., Nasri S., Zadeh-Modarres S. i wsp. Effects of Nigella sativa L. seed oil on abnormal semen quality in infertile men: A randomized, double-blind, placebo – controlled clinical trial. Phytomedicine 2014, 21, 901-905.
W wielu krajach na świecie obserwuje się ostatnio wzrost bezpłodności u mężczyzn. Wpływają na to różne czynniki, przede wszystkim choroby wrodzone organów płciowych, zaburzenia hormonalne oraz uszkodzenia powstałe na tle genetycznym i żywieniowym. Pomocne w leczeniu tych dolegliwości są liczne substancje przeciwutleniające, terapie żywieniowe i preparaty zawierające rośliny lecznicze. W medycynie ludowej Wschodu tradycyjnym lekiem na bezpłodność mężczyzn były nasiona czarnuszki siewnej (Nigella sativa L.).
Autorzy niniejszej pracy postanowili zweryfikować te informacje za pomocą badań klinicznych. W badaniach uczestniczyło 64 mężczyzn w wieku 20-45 lat, których bezpłodność została potwierdzona badaniami analitycznymi. Pod uwagę brano m.in. objętość ejakulowanego nasienia, liczbę plemników, ich morfologię i ruchliwość. Pacjentów podzielono losowo na dwie równe grupy. Jednej z nich (badanej) w celach leczniczych podawano 2,5 ml oleju tłoczonego na zimno z nasion czarnuszki siewnej 2 razy dziennie przez 2 miesiące. Druga grupa (kontrolna) otrzymywała w tym czasie taką samą ilość oleju parafinowego. Warto zaznaczyć, że głównymi składnikami oleju z nasion czarnuszki były kwasy tłuszczowe: linolenowy (58,2%), olejowy (22,6%) i palmitynowy (12,8%) oraz lotne związki: p-cymen (51,6%), tymochinon (14,5%) i α-tujen (14,0%).
Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że przyjmowanie oleju z czarnuszki znacznie poprawiło parametry ejakulowanego nasienia. Jego objętość wzrosła o 11,7%, liczba plemników powiększyła się o 38,2%, morfologia plemników poprawiła się o 24,2%, przy czym liczba uszkodzonych plemników spadła o 70,8%. Ponadto ruchliwość plemników wzrosła o 11,5%, a liczba plemników pozbawionych zdolności ruchu obniżyła się o 14,8%. Natomiast podawanie w tym czasie pacjentom parafiny płynnej nie zmieniło w zasadniczy sposób zarówno objętości, jak i jakości ejakulowanego nasienia. Na tej podstawie można przyjąć, że przyjmowanie przez niepłodnych mężczyzn 5 ml oleju z nasion czarnuszki siewnej przez 2 miesiące w znacznym stopniu poprawi jakość ich nasienia bez skutków ubocznych, przywracając im możliwość spłodzenia zdrowego potomstwa.
Kurkumina jako środek przeciwdepresyjny
Sanmukhani J., Satodia V., Trivedi J. i wsp.: Efficacy and safety of curcumin in major depressive disorder: A randomized controlled trial. Phytother. 2014, 28, 579-585.
Przyjmuje się, że ok. 12% ludzi na świecie cierpi na różne dolegliwości związane z depresją. Stąd trwają ciągle poszukiwania leków pomocnych w walce z tą chorobą. Jednym z takich leków może być kurkumina, stosowana do tego celu w różnych systemach medycyny Indii i Chin.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 3/2015
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii