Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2016, s. 152-153
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzneBorówka kaukaska pomocna w hiperlipidemii
Kianbakht S., Abasi B., Dabaghian F.H.: Improved lipid profile in hyperlipidemic patients taking Vaccinium arctostaphylos fruit hydroalcoholic extract: A randomized double-blind placebo controlled clinical trial. Phytother. Res. 2014, 28, 432-436.
Borówka kaukaska (Vaccinium arctostaphylos L.) stosowana jest w irańskiej medycynie ludowej jako lek przeciwcukrzycowy i obniżający ciśnienie tętnicze krwi. Ze względu na dużą zawartość antocyjanin postanowiono przebadać jej kliniczną skuteczność w leczeniu hiperlipidemii.
W badaniach użyto ekstraktu etanolowego (70%) z owoców borówki kaukaskiej, zawierającego 8,7 mg antocyjanin w 1 g produktu. Badaniami randomizowanymi, z podwójnie ślepą próbą i kontrolowanymi klinicznie, objęto grupę 80 pacjentów w wieku 20-60 lat z poziomem cholesterolu całkowitego w surowicy krwi powyżej 350 mg/dl. Połowie pacjentów podawano przez 2 mies. ekstrakt etanolowy z borówki kaukaskiej w postaci 350 mg tabletek 3 razy dziennie, druga połowa stanowiła kontrolę.
Po przeprowadzeniu terapii stwierdzono, że u pacjentów z hiperlipidemią poziom cholesterolu całkowitego, triglicerydów i frakcji cholesterolu LDL w surowicy krwi obniżył się odpowiednio o 27,6, 19,2 i 26,3%, przy równoczesnym wzroście frakcji cholesterolu HDL o 37,5% w porównaniu do pacjentów grupy kontrolnej. Nie zaobserwowano przy tym żadnych objawów ubocznych w trakcie leczenia omawianym preparatem. Na tej podstawie autorzy sądzą, że ekstrakt etanolowy z borówki kaukaskiej może znaleźć szersze zastosowanie do krótkoterminowego leczenia hiperlipidemii.
Różeniec górski w zaburzeniach depresyjnych
Mao J.J., Xie S.X., Zee J. i wsp.: Rhodiola rosea versus sertraline for major depressive disorder: A randomized placebo-controlled trial. Phytomed. 2015, 22, 394-399.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 2/2016
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii