Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 12/2016, s. 942-943
Wojciech Zgliczyński
Komentarz do prac
W dziale „Zalecenia” Jastrzębska omawia wytyczne opracowane w 2016 roku przez grupę ekspertów europejskich zajmujących się orbitopatią Gravesa (EUGOGO), uwzględniające zarówno diagnostykę, jak i leczenie orbitopatii tarczycowej. Godne podkreślenia jest wprowadzenie do rekomendacji leczenia zmian umiarkowanych/ciężkich, obok standardowej, również większej niż dotychczas dawki metyloprednizolonu. Do stanów zagrożenia utratą wzroku dołączono obok neuropatii nerwu wzrokowego i owrzodzenia rogówki także podwichnięcie gałki ocznej, stanowiące wskazanie do natychmiastowej dekompresji chirurgicznej oczodołów.
W swojej pracy pt. „Szybko ujawniająca się cukrzyca typu 1 u osób starszych” Godziejewska-Zawada i Szyfner spróbowały określić, czy u pacjentów po 40. roku życia ze świeżo rozpoznaną cukrzycą istnieją czynniki mogące zapowiadać wystąpienie szybko ujawniającej się cukrzycy typu 1. Czynnikami, które powinny zwrócić uwagę lekarza, są: bardzo wysoka glikemia na początku hospitalizacji przy niewspółmiernie niskim stężeniu hemoglobiny glikowanej oraz szybka zależność od insuliny, uniemożliwiająca zastosowanie leków doustnych w warunkach szpitalnych.
W pracy Kruszyńskiej i wsp. pt. „Zwiększona częstość autoimmunizacyjnego zapalenia tarczycy u polskich kobiet z zespołem PCO i jej związek z insulinoopornością” wykazano, że u kobiet z zespołem PCO choroba Hashimoto występuje w blisko 35%, a hipotyreoza w 23%. Ponadto kobiety, u których współwystępuje PCOS i autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy (ATZ), mają wyższe stężenia insuliny i wyższy wskaźnik HOMA. Autorzy wnioskują, aby u pacjentek z PCOS wykluczyć AZT (choroby Hashimoto) i niedoczynność tarczycy.
W artykule Nowak i wsp. na temat przydatności OGTT w wykrywaniu zaburzeń gospodarki węglowodanowej u pacjentów przewlekle leczonych glikokortykosteroidami przedstawiono wyniki badań wstępnych dotyczących tego zagadnienia. Wskazano na fakt, iż obowiązujące wytyczne oparte jedynie na monitorowaniu stężenia glukozy na czczo są niepraktyczne i nieprzydatne. Rekomenduje się wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą u wszystkich pacjentów przewlekle leczonych glikokortykoidami, niezależnie od innych czynników ryzyka występowania cukrzycy, gdyż jest to najskuteczniejsze badanie przesiewowe.
Bornikowska i wsp. przedstawili interesujący przypadek późno rozpoznanego zespołu Kallmanna – jednej z najczęstszych przyczyn wrodzonego hipogonadyzmu hipogonadotropowego współistniejącego z zaburzeniami węchu. Autorzy pracy podkreślają, jak trudne jest rozpoznanie tego zespołu – szczególnie we wczesnym okresie życia – u dziewczynek ze względu na skąpoobjawowy przebieg, a w okresie nastoletnim z uwagi na trudności w różnicowaniu z konstytucjonalnie opóźnionym wzrastaniem i dojrzewaniem.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 12/2016
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych