Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2020, s. 115-116
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficznePropolis w leczeniu chorób wewnętrznych
Propolis jest produktem roślinnym pozyskiwanym przez pszczoły z pączków liściowych drzew i przez nie częściowo przetwarzanym. Dla celów leczniczych z surowego propolisu przygotowuje się ekstrakty, głównie etanolowe. W tej postaci stosowany jest przede wszystkim w terapii chorób miejscowych: dermatologicznych, otorynolaryngologicznych, ginekologicznych i proktologicznych. Od szeregu lat ekstrakty etanolowe i wodne z propolisu wykorzystywane są także z dobrym skutkiem do leczenia wielu chorób wewnętrznych, takich jak: choroby układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, przewodu pokarmowego, po choroby stawów, choroby nowotworowe i stwardnienie rozsiane. W miarę postępu badań zakres tych chorób stale się powiększa. Poniżej zostały przedstawione ostatnio wykonane badania kliniczne dotyczące możliwości wykorzystania tego produktu pszczelego do leczenia kilku innych chorób.
Cukrzyca typu 2
Karimian J., Hadi A., Pourmasoumi M. i wsp.: The efficacy of propolis on markers of glycemic control in adults with type 2 diabetes mellitus: A systematic review and meta-analysis. Phytother Res 2019, 33(6), 1616-1626.
Analizą porównawczą objęto 6 badań klinicznych randomizowanych i kontrolowanych, z podwójnie ślepą próbą, w których uczestniczyły 373 osoby cierpiące z powodu cukrzycy typu 2. W rezultacie przeprowadzonych badań stwierdzono, że suplementacja diety pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 za pomocą propolisu spowodowała obniżenie poziomu glukozy w surowicy krwi na czczo średnio o 13,5 mg/dl oraz glikowanej hemoglobiny A1c o 0,52%. Ponadto propolis podwyższał poziom insuliny mierzony w surowicy krwi na czczo o 0,53 pmol/l oraz zwiększał wrażliwość komórek obwodowych organizmu na insulinę o 0,54% w porównaniu do grupy kontrolnej pacjentów (nieotrzymujących propolisu). Na tej podstawie autorzy twierdzą, że preparaty zawierające w swym składzie ekstrakty propolisowe, odznaczające się działaniem hipoglikemicznym, mogą być stosowane z dobrym skutkiem u osób cierpiących na cukrzycę typu 2.
Bolesne miesiączkowanie
Jenabi E., Fereidooni B., Karami M. i wsp.: The effect of bee propolis on primary dysmenorrhea: a randomized clinical trial. Obstet Glynecol Sci 2019, 62(5), 352-356.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 2/2020
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii