Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2021, s. 70-73 | DOI: 10.25121/PF.2021.22.1.70
*Krzysztof Błecha
Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety
Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki w Żywcu
Dyrektor Centrum: lek. med. Krzysztof BłechaWypadanie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym i nie powinno budzić niepokoju. W trzeciej fazie życia włosa (następującej po fazach aktywnego wzrostu i przejściowej) obumiera on i zostaje usunięty ze skóry, a na jego miejscu zaczyna wyrastać nowy. Niestety zdarza się, że cykl ten jest zachwiany bądź przyspieszony, co objawia się najczęściej w postaci nadmiernej utraty włosów. I w tym przypadku pomocna okazuje się trychologia, stosunkowo nowa dziedzina nauki z pogranicza dermatologii i medycyny estetycznej. Trycholog zajmuje się wszystkimi przypadkami wypadania włosów i łysienia oraz takimi dolegliwościami, jak łuszczyca i łupież. Diagnozę stawia na podstawie wywiadu, badań analitycznych oraz badań skóry głowy i włosów, wykonywanych za pomocą mikroskopu cyfrowego. Prekursorem trychologii był Enzo Formentini, profesor Uniwersytetu Bolońskiego, który poszukując alternatywnych metod leczenia schorzeń skóry głowy i włosów, odkrył skuteczne sposoby kuracji tych dolegliwości. Bazując na naturalnych składnikach, stworzył produkty zawierające m.in. kwasy owocowe, proteiny i minerały, a także olejki i wyciągi z ziół, które tworzą indywidualnie dobierane zestawy substancji aktywnych (1). Te prace oraz obserwacje innych terapeutów nakierowanych na produkty naturalne pokazały, że świat roślin może być źródłem substancji, które wspomogą walkę z nadmierną utratą włosów. Już wtedy powstały koncepcje mówiące o tym, że nadmierne wypadanie włosów powodowane jest nie tylko problemami w obrębie skóry, ale także chorobami ogólnoustrojowymi.
Przyczyna wypadania włosów związana jest najczęściej z zaburzeniami pewnych funkcji organizmu. Zatem problem wypadania włosów wymaga wsparcia ogólnoustrojowego. Wiąże się to z potrzebą diagnostyki dotyczącej różnych dziedzin medycznych, która pozwoli na identyfikację przyczyny utraty włosów. Po dokonaniu takowej diagnostyki i odkryciu istoty problemu należy wdrożyć racjonalną, spersonalizowaną terapię i suplementację diety. Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki ma swoją oryginalną metodę, która jest kluczowym narzędziem w walce z różnymi typami łysienia.
W XXI wieku, gdzie tempo życia bywa zawrotne, a jakość żywności znacznie się pogorszyła, obserwuje się sytuację, w której wiele osób, zwłaszcza młodych, to osoby niedożywione – nie znaczy to, że mają niską masę ciała. Ich niedożywienie jest efektem tego, że jedzą produkty ubogie w mikro- i makroskładniki, witaminy, białka czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Grupami społecznymi szczególnie narażonymi na niedobory substancji odżywczych są studenci bądź osoby starsze. Ludzie mogą chorować na otyłość i jednocześnie być niedożywieni. Brak odpowiedniej jakości pożywienia można oczywiście nadrobić, przykładając dużą wagę do diety i wybierając tylko odpowiednie, wartościowe produkty, co okazuje się trudne z uwagi na tempo życia oraz przetworzoną żywność. Jeżeli zły stan włosów wynika z tego powodu, istotna staje się suplementacja diety preparatami mającymi korzystny wpływ na ich kondycję. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza w takich sytuacjach zaleca się pacjentom stosowanie dwóch preparatów ziołowych. Pierwszy z nich zawiera zestaw witamin i mikroelementów oraz ekstrakty roślinne działające prozdrowotnie na włosy: z ziela pokrzywy i z ziela skrzypu. Skrzyp pełni kluczową rolę nie tylko w utrzymaniu dobrego wyglądu włosów, ale i jędrności skóry oraz właściwej masy kostnej. Te własności ziela skrzypu związane są przede wszystkim z wysoką zawartością krzemu. Krzem jest minerałem, który wraz z witaminą C sprzyja syntezie włókien kolagenowych (2, 3), a przez to sprawia, że jędrność skóry i kondycja włosów są utrzymywane na właściwym poziomie. Drugą pomocną recepturą w przypadku problemów z włosami jest mieszanka ziołowa (ziele skrzypu polnego – 60%, owoc dzikiej róży – 20%, ziele pokrzywy zwyczajnej – 10%, ziele rdestu ptasiego – 10%), którą należy pić w postaci odwarów, a nie naparów. Według badań profesora Ożarowskiego w odwarze ze skrzypu (ok. 20 min gotowania ziół) znajduje się więcej krzemionki niż w naparze (4). Zatem sugeruje się pacjentom gotowanie 10 g tej mieszanki ziołowej w 1 litrze wody, w otwartym naczyniu, i picie takiego odwaru w ciągu dnia. W przypadku osób, które tracą włosy z powodu niedożywienia, zastosowanie tych dwóch receptur ziołowych może okazać się wystarczające. Kuracja trwająca 2-3 miesiące przynosi widoczne efekty. Gdy okazuje się, że przyczyną utraty włosów jest konkretna jednostka chorobowa, kurację warto poszerzyć o dodatkowe surowce zielarskie, pamiętając o tym, że problemy skórne mogą być jedną z form manifestacji chorób ogólnoustrojowych.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Piśmiennictwo
1. http://www.farmacjapraktyczna.pl/2016/04/trychologia-nauka-misja/.
2. Heinemann S, Coradin T, Desimone M. Bio-inspired silica-collagen materials: applications and perspectives in the medical field. Biomaterials Sci 2013; 1:688-702.
3. Gröber U. Mikroskładniki odżywcze. MedPharm Polska, Wrocław 2010; 210.
4. Ożarowski A, Jaroniewski W. Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. Inst Wyd Zw Zaw 1987; 349-52.
5. Lamer-Zarawska E, Kowal-Gierczak B, Niedworok J. Fitoterapia i leki roślinne. Wyd Lek PZWL, Warszawa 2007; 420.
6. Szczuko M, Skowronek M, Zapałowska-Chwyć M i wsp. Quantitative assessment of nutrition in patients with polycystic ovary syndrome (PCOS). Rocz Państw Zakł Hig 2016; 67(4):419-26.
7. He DY, Dai SM. Anti-inflammatory and immunomodulatory effects of Paeonia lactiflora Pall., a traditional chinese herbal medicine. Front Pharmacol Febr 2011; 2:10.
8. Yang DQ, You LP, Song PH i wsp. A randomized controlled trial comparing total glucosides of paeony capsule and compound glycyrrhizin tablet for alopecia areata. Chin J Integr Med 2012; 18(8):621-5.
9. Błecha K, Wawer I. Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia. Wyd Bonimed, Żywiec 2011; 195.
10. Lamer-Zarawska E, Kowal-Gierczak B, Niedworok J (red.). Fitoterapia i leki roślinne. Wyd Lek PZWL, Warszawa 2007; 128-31.
11. Dosychev E, Bystrova V. Treatment of psoriasis with Chaga fungus preparations. Vest Dermatol Venerol 1973; 79-83.
otrzymano: 2021-02-26
zaakceptowano do druku: 2021-03-12

Adres do korespondencji:
*lek. med. Krzysztof Błecha
Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki
ul. Stawowa 23, 34-300 Żywiec
tel.: +48 (33) 861-86-71
e-mail: KB@bonimed.pl

Postępy Fitoterapii 1/2021
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii