Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 1/2021, s. 70-73 | DOI: 10.25121/PF.2021.22.1.70
*Krzysztof Błecha
Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety
Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki w Żywcu
Dyrektor Centrum: lek. med. Krzysztof Błecha
Wypadanie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym i nie powinno budzić niepokoju. W trzeciej fazie życia włosa (następującej po fazach aktywnego wzrostu i przejściowej) obumiera on i zostaje usunięty ze skóry, a na jego miejscu zaczyna wyrastać nowy. Niestety zdarza się, że cykl ten jest zachwiany bądź przyspieszony, co objawia się najczęściej w postaci nadmiernej utraty włosów. I w tym przypadku pomocna okazuje się trychologia, stosunkowo nowa dziedzina nauki z pogranicza dermatologii i medycyny estetycznej. Trycholog zajmuje się wszystkimi przypadkami wypadania włosów i łysienia oraz takimi dolegliwościami, jak łuszczyca i łupież. Diagnozę stawia na podstawie wywiadu, badań analitycznych oraz badań skóry głowy i włosów, wykonywanych za pomocą mikroskopu cyfrowego. Prekursorem trychologii był Enzo Formentini, profesor Uniwersytetu Bolońskiego, który poszukując alternatywnych metod leczenia schorzeń skóry głowy i włosów, odkrył skuteczne sposoby kuracji tych dolegliwości. Bazując na naturalnych składnikach, stworzył produkty zawierające m.in. kwasy owocowe, proteiny i minerały, a także olejki i wyciągi z ziół, które tworzą indywidualnie dobierane zestawy substancji aktywnych (1). Te prace oraz obserwacje innych terapeutów nakierowanych na produkty naturalne pokazały, że świat roślin może być źródłem substancji, które wspomogą walkę z nadmierną utratą włosów. Już wtedy powstały koncepcje mówiące o tym, że nadmierne wypadanie włosów powodowane jest nie tylko problemami w obrębie skóry, ale także chorobami ogólnoustrojowymi.
Przyczyna wypadania włosów związana jest najczęściej z zaburzeniami pewnych funkcji organizmu. Zatem problem wypadania włosów wymaga wsparcia ogólnoustrojowego. Wiąże się to z potrzebą diagnostyki dotyczącej różnych dziedzin medycznych, która pozwoli na identyfikację przyczyny utraty włosów. Po dokonaniu takowej diagnostyki i odkryciu istoty problemu należy wdrożyć racjonalną, spersonalizowaną terapię i suplementację diety. Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki ma swoją oryginalną metodę, która jest kluczowym narzędziem w walce z różnymi typami łysienia.
W XXI wieku, gdzie tempo życia bywa zawrotne, a jakość żywności znacznie się pogorszyła, obserwuje się sytuację, w której wiele osób, zwłaszcza młodych, to osoby niedożywione – nie znaczy to, że mają niską masę ciała. Ich niedożywienie jest efektem tego, że jedzą produkty ubogie w mikro- i makroskładniki, witaminy, białka czy nienasycone kwasy tłuszczowe. Grupami społecznymi szczególnie narażonymi na niedobory substancji odżywczych są studenci bądź osoby starsze. Ludzie mogą chorować na otyłość i jednocześnie być niedożywieni. Brak odpowiedniej jakości pożywienia można oczywiście nadrobić, przykładając dużą wagę do diety i wybierając tylko odpowiednie, wartościowe produkty, co okazuje się trudne z uwagi na tempo życia oraz przetworzoną żywność. Jeżeli zły stan włosów wynika z tego powodu, istotna staje się suplementacja diety preparatami mającymi korzystny wpływ na ich kondycję. W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza w takich sytuacjach zaleca się pacjentom stosowanie dwóch preparatów ziołowych. Pierwszy z nich zawiera zestaw witamin i mikroelementów oraz ekstrakty roślinne działające prozdrowotnie na włosy: z ziela pokrzywy i z ziela skrzypu. Skrzyp pełni kluczową rolę nie tylko w utrzymaniu dobrego wyglądu włosów, ale i jędrności skóry oraz właściwej masy kostnej. Te własności ziela skrzypu związane są przede wszystkim z wysoką zawartością krzemu. Krzem jest minerałem, który wraz z witaminą C sprzyja syntezie włókien kolagenowych (2, 3), a przez to sprawia, że jędrność skóry i kondycja włosów są utrzymywane na właściwym poziomie. Drugą pomocną recepturą w przypadku problemów z włosami jest mieszanka ziołowa (ziele skrzypu polnego – 60%, owoc dzikiej róży – 20%, ziele pokrzywy zwyczajnej – 10%, ziele rdestu ptasiego – 10%), którą należy pić w postaci odwarów, a nie naparów. Według badań profesora Ożarowskiego w odwarze ze skrzypu (ok. 20 min gotowania ziół) znajduje się więcej krzemionki niż w naparze (4). Zatem sugeruje się pacjentom gotowanie 10 g tej mieszanki ziołowej w 1 litrze wody, w otwartym naczyniu, i picie takiego odwaru w ciągu dnia. W przypadku osób, które tracą włosy z powodu niedożywienia, zastosowanie tych dwóch receptur ziołowych może okazać się wystarczające. Kuracja trwająca 2-3 miesiące przynosi widoczne efekty. Gdy okazuje się, że przyczyną utraty włosów jest konkretna jednostka chorobowa, kurację warto poszerzyć o dodatkowe surowce zielarskie, pamiętając o tym, że problemy skórne mogą być jedną z form manifestacji chorób ogólnoustrojowych.
O ile niedożywienie jest częstszą przyczyną utraty włosów u kobiet, tak w przypadku mężczyzn dominuje łysienie androgenne, zwane łysieniem typu męskiego. Warto jednak zwrócić uwagę, że może ono dotyczyć również kobiet. Symptomem chorobowym jest rozpoczęcie procesu cofnięcia linii włosów, obejmującego obszar na skroniach i czole chorego (tzw. zakola). Później łysienie zaczyna obejmować powierzchnię całej skóry głowy. Kluczową rolę w androgennym wypadaniu włosów odgrywa poziom dihydrotestosteronu (DHT), czynnej postaci testosteronu, łączącej się z receptorem androgenowym. Surowcem zielarskim polecanym w tego typu łysieniu jest owoc palmy sabalowej. Wyciągi lipofilne z tego surowca (heksanowy lub alkoholowy) działają antyandrogenowo: hamują aktywność 5α-reduktazy, co powoduje zmniejszenie stężenia DHT. Badanie skuteczności owoców palmy sabalowej dotyczyło mężczyzn w wieku 23-64 lat z małym lub średnio zaawansowanym łysieniem androgenowym. Po zastosowaniu kuracji wyciągami z surowca odnotowano poprawę u 60% mężczyzn (5). W związku z tym w Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza stosuje się w przypadku łysienia androgennego preparat, który oprócz ekstraktu z owocu palmy sabal zawiera wyciąg z korzenia pokrzywy. Hamuje on wpływ DHT na cebulki włosów. W 2/3 przypadków jest skuteczny i tyczy się to nie tylko mężczyzn, ale też kobiet z podwyższonym poziomem androgenów. Produkt ten jest polecany do suplementacji diety także u mężczyzn z przerostem prostaty, w którym DHT również odgrywa znaczącą rolę.
Częstą przyczyną zwiększonego poziomu androgenów jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Szacuje się, że na schorzenie cierpi nawet 15% kobiet w wieku rozrodczym (6). To trudna w leczeniu przypadłość, objawiająca się nie tylko zwiększonym poziomem androgenów i torbielami jajników, ale często także zwiększoną masą ciała (otyłość brzuszna), hirsutyzmem i pogorszeniem wyglądu skóry (trądzik). Jedną z konsekwencji zespołu policystycznych jajników może być zmniejszenie gęstości włosów. W przypadku tego schorzenia można również stosować postępowanie fitoterapeutyczne. Wówczas rekomendowanymi surowcami są: korzeń piwonii białej, kora cynamonowca cejlońskiego, korzeń lukrecji i wspomniany wcześniej owoc palmy sabalowej.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Piśmiennictwo
1. http://www.farmacjapraktyczna.pl/2016/04/trychologia-nauka-misja/.
2. Heinemann S, Coradin T, Desimone M. Bio-inspired silica-collagen materials: applications and perspectives in the medical field. Biomaterials Sci 2013; 1:688-702.
3. Gröber U. Mikroskładniki odżywcze. MedPharm Polska, Wrocław 2010; 210.
4. Ożarowski A, Jaroniewski W. Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. Inst Wyd Zw Zaw 1987; 349-52.
5. Lamer-Zarawska E, Kowal-Gierczak B, Niedworok J. Fitoterapia i leki roślinne. Wyd Lek PZWL, Warszawa 2007; 420.
6. Szczuko M, Skowronek M, Zapałowska-Chwyć M i wsp. Quantitative assessment of nutrition in patients with polycystic ovary syndrome (PCOS). Rocz Państw Zakł Hig 2016; 67(4):419-26.
7. He DY, Dai SM. Anti-inflammatory and immunomodulatory effects of Paeonia lactiflora Pall., a traditional chinese herbal medicine. Front Pharmacol Febr 2011; 2:10.
8. Yang DQ, You LP, Song PH i wsp. A randomized controlled trial comparing total glucosides of paeony capsule and compound glycyrrhizin tablet for alopecia areata. Chin J Integr Med 2012; 18(8):621-5.
9. Błecha K, Wawer I. Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia. Wyd Bonimed, Żywiec 2011; 195.
10. Lamer-Zarawska E, Kowal-Gierczak B, Niedworok J (red.). Fitoterapia i leki roślinne. Wyd Lek PZWL, Warszawa 2007; 128-31.
11. Dosychev E, Bystrova V. Treatment of psoriasis with Chaga fungus preparations. Vest Dermatol Venerol 1973; 79-83.
otrzymano: 2021-02-26
zaakceptowano do druku: 2021-03-12

Adres do korespondencji:
*lek. med. Krzysztof Błecha
Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki
ul. Stawowa 23, 34-300 Żywiec
tel.: +48 (33) 861-86-71
e-mail: KB@bonimed.pl

Postępy Fitoterapii 1/2021
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii