Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2021, s. 125-126
Anna Krajewska-Patan, Artur Adamczak
Wspomnienie o prof. IWNiRZ, dr. hab. n. roln. Waldemarze Buchwaldzie (1962-2020)Profesor IWNiRZ, dr hab. n. roln. Waldemar Buchwald urodził się 26 sierpnia 1962 roku w Poznaniu. Studia wyższe ukończył na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na specjalności biologia środowiskowa. Pracę zawodową rozpoczął jako asystent-stażysta na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych macierzystej uczelni, a następnie został asystentem w Instytucie Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu, IRiPZ (obecnie Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowy Instytut Badawczy). Pracę podjął w Zakładzie Botaniki, kierowanym przez śp. prof. dr. hab. Jana Kozłowskiego, przechodząc kolejne stopnie kariery naukowej w tym właśnie Zakładzie, choć na przestrzeni lat zmieniały się struktura organizacyjna Instytutu oraz nazwy poszczególnych jednostek. Pracę doktorską przygotowywał pod kierunkiem prof. Jana Kozłowskiego, a jej obrona miała miejsce w 1998 roku na Wydziale Ogrodniczym ówczesnej Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy). Stopień doktora nauk rolniczych w zakresie ogrodnictwa uzyskał na podstawie dysertacji pt. „Charakterystyka biologiczna i fitochemiczna Betonica officinalis L. i Salvia miltiorrhiza Bunge w celu wprowadzenia ich do upraw zielarskich”. Dużą część prac wykonywał w Laboratorium Kultur Tkankowych IRiPZ, badając sposoby otrzymywania sadzonek szałwii czerwonokorzeniowej na drodze mikrorozmnażania na potrzeby zakładania upraw polowych tego gatunku. W 1998 roku otrzymał stanowisko adiunkta, a od 1999 roku kierował Pracownią Ekologiczną, wchodzącą w skład Zakładu Botaniki.
W 2002 roku, w związku z przejściem prof. Jana Kozłowskiego na emeryturę, Profesor Waldemar Buchwald objął kierownictwo Zakładu Botaniki. W 2006 roku, w wyniku połączenia Zakładu Hodowli i Agrotechniki z Zakładem Botaniki, powstał Zakład Botaniki, Hodowli i Agrotechniki, którego kierownictwo powierzono prof. Buchwaldowi. Z kolei, po połączeniu IRiPZ z Instytutem Włókien Naturalnych, Profesor pełnił funkcję kierownika Oddziału Roślin Zielarskich (w latach 2009-2010), a następnie koordynatora ds. Roślin Zielarskich (2010-2011) w nowo powstałym Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ).

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 2/2021
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii