Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2021, s. 127-128
Elżbieta Hołderna-Kędzia
Jubileusz 90-lecia IWNiRZ w PoznaniuW dniach 21-22 kwietnia 2021 roku świętowaliśmy obchody związane z Jubileuszem 90 lat istnienia Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich-PIB w Poznaniu. Z tej okazji dla podkreślenia doniosłości tak ważnego dla nas święta, w dniu poprzedzającym główną uroczystość, tj. 21 kwietnia 2021 roku, młoda kadra pracowników Instytutu i innych krajowych jednostek przygotowała prezentacje najważniejszych bieżących osiągnięć w ramach Konferencji Młodych Naukowców pt. „Polskie rolnictwo XXI wieku dla innowacyjnej biogospodarki”.
Komitet Naukowy konferencji reprezentowali pracownicy Instytutu na czele z przewodniczącą, dr hab. Małgorzatą Łochyńską, prof. IWNiRZ-PIB. W składzie Komitetu Organizacyjnego znaleźli się młodzi pracownicy naukowi na czele z dr n. med. Aleksandrą Wawro. Młode pokolenie skupiające specjalistów z różnych dziedzin, tj. biologów, rolników, farmaceutów i chemików, reprezentujących zarówno IWNiRZ, jak również inne krajowe uczelnie wyższe, z entuzjazmem odpowiedziało na zaproszenie do zdalnej prezentacji swoich osiągnięć.
W ramach dwóch sesji referatowych miało miejsce 14 wystąpień, a w składzie dwóch sesji posterowych znalazło się łącznie 18 prezentacji dotyczących zróżnicowanych zagadnień, w tym metod walki z suszą na użytkach zielonych, zastosowania hydrożelu w uprawie pszenicy, oceny jakości słodów z jęczmienia ozimego i jarego oraz przebiegu fotosyntezy jęczmienia jarego w odpowiedzi na zasolenie gleby. W referatach przedstawiano istotne problemy związane z negatywnymi skutkami wypalania roślin na użytkach zielonych, uprawą traw energetycznych i ich pożytecznym oddziaływaniem na środowisko, a także z genami odporności na rdzę koronową u owsa zwyczajnego.
W kolejnej sesji Konferencji omówiono m.in. dwie nowe formy lnu (Linum usitatissimum L.) o składzie kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 (1:1 do 2:1) warunkującym wyższą trwałość produktu; czynniki wpływające na plon plantacji nasiennych odmian konopi siewnych, a także oceniono bioaktywność włókien łykowych i alternatywę ekologiczną w produkcji odzieży z włókien sojowych. Podjęto także interesujący problem dotyczący innowacyjnych enzymów przeciwbakteryjnych (tzw. endolizyn) w leczeniu chorób zwierząt w miejsce antybiotyków, co może znacząco przełożyć się na obniżenie zachorowań w weterynarii.
W sesji posterowej przedstawiono m.in. charakterystykę wybranych gatunków roślin zielarskich i ich hodowlę zachowawczą oraz kolekcję Ogrodu Roślin Leczniczych w IWNiRZ, metody rozmnażania wegetatywnego (metodą sztorbów) morwy białej (Morus alba L.), omówiono również bogatą kolekcję zasobów genetycznych rodzaju Cannabis. W ramach innowacyjnego rozwiązania przytoczono próbę zastosowania wytłoków z jabłek w uprawie pszenicy jarej, zaproponowano wykorzystanie cynamonu jako substancji ograniczającej rozwój Botrytis cinerea i wspierającej rozwój roślin oraz wprowadzenie nawozów mikrobiologicznych korzystnych dla środowiska w uprawie ogórka polowego. Interesujące zagadnienia prezentowane przez kolejne ośrodki naukowe związane były z wykorzystaniem nanosrebra w uprawie warzyw liściowych, zastosowaniem biomasy konopnej jako surowca do otrzymywania bioetanolu, a biomasy lignocelulozowej pozostającej na polu – w procesie fermentacji acetonowo-butanolowej. Inne rozwiązanie dotyczyło biokompozytów, czyli połączeń polimeru z napełniaczami naturalnymi z lnu i konopi, co umożliwia uzyskanie produktu o obniżonej palności i większej wytrzymałości z dużą korzyścią dla środowiska. Przedstawiono także interesujący kierunek rozwoju gospodarstw rolnych i agroturystycznych w Polsce poprzez zakładanie hodowli alpak (ponad 3 tys. osobników w kraju) o statusie zwierząt hodowlanych. Zwrócono uwagę na wełnę alpak jako cenny surowiec do wytwarzania produktów dla osób z astmą i alergią, a także rolę towarzyszącą i terapeutyczną tych zwierząt.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 2/2021
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii