Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2021, s. 279-281
Irena Matławska
Nowości bibliograficzneJest szansa na znalezienie leku pochodzenia roślinnego w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych i metabolicznych, wykorzystując ich zdolność do autofagii, a wielokierunkowe działanie związków naturalnych może być brane pod uwagę w poszukiwaniu leków do leczenia chorób sierocych
Trwająca pandemia powoduje, że nasza uwaga jest szczególnie zwrócona na leczenie i poszukiwanie alternatywnych terapii w zwalczaniu SARS-CoV-2. Ukazujące się streszczenia wybranych prac naukowych, zamieszczone w dziale Nowości bibliograficzne („Postępy Fitoterapii” nr 4/2020; 1, 2 i 3/2021) wskazują na duży potencjał ziół i związków naturalnych w profilaktyce, wspomaganiu standardowego leczenia i przeciwdziałaniu skutkom ubocznym przez liczne mechanizmy: hamujące wniknięcie wirusa, replikację, łagodzenie stanów zapalnych i podnoszenie sprawności układu odpornościowego. Nie możemy zapominać o istnieniu innych chorób, które atakują ludzi, a na które również nie ma skutecznego leku. Myślę o chorobach neurodegeneracyjnych i metabolicznych, które też są czynnikiem zwiększonego ryzyka cięższego przebiegu COVID-19.
Nadzieję na znalezienie leku skutecznego do stosowania w chorobach wynikających ze spichrzania lizosomalnego dają badania prowadzone przez zespół naukowców Katedry Biologii Molekularnej Uniwersytetu Gdańskiego pod kierownictwem prof. Węgrzyna. Członkiem tego zespołu jest dr Karolina Pierzynowska, która w bieżącym roku została pierwszą Polką uhonorowaną nagrodą Future Science Future Star Award, ogłoszoną przez czasopismo „Future Science OA” i będącą obecnie wspólnym przedsięwzięciem BioTechniques i „Future Science OA”, mającą na celu wyróżnienie wysoce utalentowanych i zmotywowanych naukowców w ciągu pierwszych 5 lat od ich pierwszego zatrudnienia (w środowisku akademickim lub przemyśle), a które mają wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie. Potencjalnym lekiem w chorobie Alzheimera i Huntingtona może okazać się genisteina – izoflawon nasion soi, wykorzystywana dotychczas w łagodzeniu dolegliwości związanych z obniżeniem poziomu estrogenów w okresie klimakterium, a także badana przez Zespół UG w leczeniu jednej z odmian mukowiscydozy – choroby Sanfilippo. Wprawdzie stosowanie w lecznictwie związku naturalnego nie uważa się za fitoterapię, w której stosuje się zioła albo wyciągi zawierające zespoły związków, ale pozytywne jest poznanie potencjału leczniczego naturalnego związku – genisteiny. Stosując wyciąg, trudno byłoby uzyskać tak wysokie stężenie genisteiny, ale być może synergistyczny wpływ innych składników umożliwiłby obniżenie dawki.
Genisteina w wysokich dawkach w mechanizmie aktywowania autofagii może być pomocna w leczeniu choroby Alzheimera
Pierzynowska K., Podlacha M., Gaffke L. i wsp. Autophagy-dependent mechanism of genistein-mediated elimination of behavioral and biochemical defects in the rat model of sporadic Alzheimer’s disease. Neuropharmacology 2019, 148, 332-46.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2021
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii