Ludzkie koronawirusy - autor: Krzysztof Pyrć z Zakładu Mikrobiologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński, Kraków

Chcesz wydać pracę doktorską, habilitacyjną czy monografię? Zrób to w Wydawnictwie Borgis – jednym z najbardziej uznanych w Polsce wydawców książek i czasopism medycznych. W ramach współpracy otrzymasz pełne wsparcie w przygotowaniu książki – przede wszystkim korektę, skład, projekt graficzny okładki oraz profesjonalny druk. Wydawnictwo zapewnia szybkie terminy publikacji oraz doskonałą atmosferę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi redaktorami, korektorami i specjalistami od składu. Oferuje także tłumaczenia artykułów naukowych, skanowanie materiałów potrzebnych do wydania książki oraz kompletowanie dorobku naukowego.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2002, s. 76-77
Michał Bokiniec
Andropauza
andropause is it reality?
z Katedry i Kliniki Rozrodczości i Andrologii Akademii Medycznej w Lublinie 
Kierownik Kliniki: prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel
Summary
In this paper Author presented the number of special problems during andropause.
Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy w 1997 r. przyjęło definicję: Andropauza jest to okres życia mężczyzny po pojawieniu się postępujących wraz z wiekiem niedoborów hormonów androgennych: testosteronu i dihydrotestosteronu, hormonu wzrostu, a także melatoniny, których niedobór powoduje wystąpienie i nasilanie się dolegliwości.
Niedobory tych hormonów powodują szereg zaburzeń metabolicznych usposabiających do rozwoju wielu chorób m.in. miażdżycy naczyń krwionośnych – jedna z głównych przyczyn nadumieralności mężczyzn po 45 roku życia – cukrzycy i innych zaburzeń gospodarki weglowodanowej i wtórną insulinemię.
Osteoporoza – zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforowej, zaburzenia gospodarki lipidów, w tym wzrost frakcji cholesterolu o niskiej gęstości (LDL); wzrost częstości występowania nadciśnienia, prawdopodobnie przyspieszenie i nasilenie występownia choroby Alzheimera;
Nie możemy zapominać o nasilaniu się częstości łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Obsesyjnie wręcz, wielu mężczyzn przeżywa obniżenie libido i spadek aktywności seksualnej, gdyż traktują to jako wyraz kryzysu osobowości. Zatem spadek hormonów androgennych chociaż wynika z zaburzeń w jądrach, to rewolucja odbywa się na poziomie centralnego układu nerwowego i szarych komórek jąder podwórza. Narastająca świadomość nieuchronnego upływu czasu wskazuje, że coraz mniejsze mamy możliwości spełnienia się.
Niespełnione oczekiwania wyzwalają kompensacyjne zachowania.
Wzrost indeksu masy ciała – w wyniku narastania otyłości trzewnej, przerzedzenie owłosienia, spadek siły mięśniowej, coraz rzadsze wzwody poranne doprowadza wielu mężczyzn do frustracji i wyzwala potrzebę sprawdzenia się i doszukiwanie ewentualnych partnerek młodszych, atrakcyjnych, gdyż młodość i nowość mogą stanowić bodziec dla naszych więdnących możliwości.
Trudno jednak dopatrzyć się paralelnych przesłanek, które odpowiadałyby żeńskiej menopauzie. Nieznacznie tylko obniża się zdolność do płodności, u mężczyzn a u kobiet kończy się definitywnie Proces spadku aktywności seksualnej ma wieloskładową przyczynę:
Normalna aktywność seksualna opiera się na współdziałaniu:
– układu naczyniowego,
– układu nerwowego – adrenergicznego i cholinergicznego,
– układu nerwów obwodowych,
– układu działania czynników metabolicznych i hormonalnych,
– psychicznego nastawienia mężczyzny,
– odpowiedniej gotowości ze strony obiektu pożądania – bodajże najważniejszego elementu seksualizmu.
Każdy z tych układów podlega wpływom środowiska w sensie mikro jak i makro.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 30 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Medycyna Rodzinna 2/2002
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna