Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2002, s. 66-67
Andrzej Nowakowski
Z praktyki lekarza rodzinnego
From family doctor practice
z II Katedry i Kliniki Endokrynologii Akademii Medycznej w Lublinie
Summary
Case report of a patient, who complained of successive recurrences of fever. Physical examination with the support of specialist examinations led to the correct diagnosis of endocarditis.
Key words: fever, endocarditis.



Kilka dni temu zgłosił się do mnie 58-letni mężczyz-na, pracownik naukowy naszej uczelni zaniepokojony utrzymującymi od 3 miesięcy i powtarzającymi się epizodami stanów gorączkowych. Początek dolegliwości był związany z objawami, jak przypuszczano, infekcji wirusowej (uczucie rozbicia, bóle mięśni, katar), którą potraktowano początkowo salicylanami i preparatami witaminowymi. Wobec braku poprawy stanu zdrowia, po kilku dniach takiego leczenia i pojawienia się gorączki sięgającej do 38,6°C, zastosowano antybiotyk (doksycylinę) w typowy sposób (2 x 0,1m, przez pierwsze 2 dni potem 1 x 0,1) z dobrym skutkiem. Jednakże, po około 14 dniach od ustąpienia objawów ponownie wystąpiła gorączka sięgająca 38,6°C-38,8°C.
Pacjent, poza uczuciem gorąca, nie zgłaszał żadnych innych objawów, nie miał dreszczy ani dolegliwości subiektywnych mogących wskazywać na źródło temperatury. Ponownie zgłosił się do swojego lekarza rodzinnego, który zalecił wykonanie badań dodatkowych: zdjęcie zatok, klatki piersiowej oraz morfologii krwi i OB. W wykonanych badaniach dodatkowych stwierdzono leukocytozę sięgającą ponad 12,0 G/l z granulocytozą bez innych zmian w morfologii krwi oraz podwyższone OB 75. Nie stwierdzono zmian w innych badaniach dodatkowych (próby wątrobowe, elektrolity, analiza moczu), jak również w wykonanych badaniach radiologicznych klatki piersiowej i zatok, a także w wykonanym wówczas badaniu echokardiograficznym.
W ciągu następnych tygodni pacjent ponownie obserwował kolejne nawroty gorączki z temperaturą nie przekraczającą 38,8°C i szybko ustępującą po zastosowanym leczeniu. W czasie kolejnych rzutów temperatury stosowano w leczeniu kolejno biseptol, ceclor i amoksycylinę obserwując krótkotrwałe poprawy ze spadkiem gorączki, a następnie ponownym jej nawrotem.
W chwili naszego spotkania pacjent nie odczuwał żadnych dolegliwości subiektywnych, ale zaniepokojony powtarzającymi się rzutami gorączki prosił o skierowanie na badania diagnostyczne.
Hołdując starej i bezsprzecznie fundamentalnej zasadzie,po zebraniu wywiadu, który powyżej przytoczyłem, przeprowadziłem badanie lekarskie (fizykalne). W badaniu tym stwierdziłem jedno, ale znamienne odchylenie od stanu prawidłowego, a mianowicie ostry, szorstki szmer skurczowy słyszalny nad koniuszkiem serca i w punkcie Erba. Wykonane ponownie badanie echokardiograficzne przez doświadczonego kardiologa wykazało pogrubienie płatków zastawki dwudzielnej, nitek ścięgnistych oraz wyraźne wegetacje bakteryjne na zastawkach.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
  • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
  • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
  • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
  • dostęp do tego artykułu
  • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 30 dni
  • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
  • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
  • dostęp na 90 dni
  • oszczędzasz 28 zł
Medycyna Rodzinna 2/2002
Strona internetowa czasopisma Medycyna Rodzinna