Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Zastanawiasz się, jak wydać pracę doktorską, habilitacyjną lub monografię? Chcesz dokonać zmian w stylistyce i interpunkcji tekstu naukowego? Nic prostszego! Zaufaj Wydawnictwu Borgis – wydawcy renomowanych książek i czasopism medycznych. Zapewniamy przede wszystkim profesjonalne wsparcie w przygotowaniu pracy, opracowanie dokumentacji oraz druk pracy doktorskiej, magisterskiej, habilitacyjnej. Dzięki nam nie będziesz musiał zajmować się projektowaniem okładki oraz typografią książki.

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Nowa Stomatologia 4/2002, s. 214-215
Renata Górska
Sprawozdanie ze Zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Periodontologicznego
Zakład Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia IS AM w Warszawie
88 Zjazd Amerykańskiej Akademii Periodontologicznej odbywał się w tym roku we wrześniu w niecodziennej scenerii Nowego Orleanu, ale nie tylko z powodu szczególnego miejsca, położonego nad Zatoką Meksykańską, obarczonego wpływami francuskimi i hiszpańskimi, ale również z powodu niecodziennych warunków atmosferycznych. Huragan Izydor spowodował nie tylko zakłócenia w mieście (pozamykane szkoły, urzędy, ogłoszony stan wyjątkowy na terenie tego miasta), ale również zawieszenie wykładów i wszelkich innych zajęć towarzyszących zjazdowi (wystawa) na kilkanaście godzin.
Inauguracyjny wykład pt.: Jutro zaczyna się dziś – wizja periodontologii w roku 2020 – poprowadził Prezydent AAP Dr. Keuneth Bueltmann, a motto jakie towarzyszyło temu wykładowi to „A leader is Someone you choose to fallow to a place you wouldnt go by yourself”.
W niezwykle sugestywny sposób autor wykładu przedstawił stan periodontologii współczesnej, nawiązał do lat osiemdziesiątych (kto myślał wtedy np. o implantach lub szeroko stosowanej regeneracji) oraz zarysował cele jakie stoją przed współczesną periodontologią, aby sprostać wymaganiom 2020 roku.
Autor przedstawił wizję periodontologii 2020 roku, bowiem przyszłość zaczyna się już dzisiaj. Pomiędzy dniem dzisiejszym a przyszłością wg. dr. Bueltmana trzeba zbudować pomost, po którym będzie można bezpiecznie przejść. Pomostem tym jest wiedza, nauka, które towarzyszą postępowi i pozwalają rozwiązywać problemy wynikające z rozwoju cywilizacji. Kolejne lata będą zmieniać pacjentów, którzy będą bardziej świadomi roli jamy ustnej w utrzymaniu zdrowia człowieka, jak również będą występowały inne choroby związane z rozwojem cywilizacji, co będzie obligowało lekarzy do podjęcia nowych metod terapeutycznych. Będzie z pewnością zwiększone zapotrzebowanie na chirurgię plastyczną tkanek miękkich i kości, aby sprostać wymaganiom estetyki i funkcji narządu żucia.
Naczelnym celem dotyczącym wizji periodontologii roku 2020 jest zwiększony nacisk na edukację, kształcenie studentów i higienistek, zapewnienie standardowej opieki nad chorym, połączenie nauki z praktyką oraz zwiększenie godzin przeznaczonych na zajęcia praktyczne w leczeniu chorób przyzębia.
Periodontologia powinna stać się głównym filarem nauczania studentów w dziedzinie higieny stomatologicznej jak również powinna odgrywać wiodącą rolę w dziedzinie chirurgii plastycznej w obrębie jamy ustnej, regeneracji tkanek przyzębia z wykorzystaniem inżynierii tkankowej oraz implantów, a periodontolog powinien sprawować pierwszoplanową opiekę nad pacjentami z ciężkim zapaleniem przyzębia, mającym wpływ na ogólny stan zdrowia.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 35 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Nowa Stomatologia 4/2002
Strona internetowa czasopisma Nowa Stomatologia