Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2004, s. 138-140
Izabella Stępkowska
Porównanie działania leczniczego Carlina acaulis L. ( Asteraceae) na podstawie medycyny dawnej, ludowej i współczesnej
Comparison of the therapeutical activity of Carlina acaulis L. (Asteraceae)on the base of former, folk and up-to-date medicine
Summary
The estimation of knowledge included in old prints, literature from XIX century and instructions of folk medicine referring to therapeutical features of Carlina acaulis L. has been done. The above knowledge has been confronted with the up-to-date knowledge about the usage of this species in the therapy. It has been found that Carlina acaulis L. is a valuable medicinal plant. After complementary phytochemical and pharmacological research it can be used in the therapy of some diseases.
Analizując obecną sytuację medycyny i nierozerwalnie związanej z nią farmacji, widzimy, że leki syntetyczne, przy pozytywnym, swoistym oddziaływaniu na organizm, mogą wykazywać działanie niepożądane, często w znaczny sposób zakłócające homeostazę ustroju człowieka. Poza tym w wielu przypadkach leki syntetyczne są nieskuteczne. Dlatego wiele placówek naukowych na świecie wraca do badań nad lekiem naturalnym, przy czym nierzadko sięga się do analizy fitochemicznej surowców niegdyś stosowanych, zwłaszcza w medycynie ludowej, a dziś zapomnianych.
Nowe osiągnięcia naukowo-techniczne, szczególnie w dziedzinie chromatografii, pozwalają na dokładne zbadanie składu chemicznego roślin. W roku 1999 w Amsterdamie odbyła się naukowa konferencja na temat: „Dwa tysiące lat badań nad naturalnym produktem” (8), z udziałem przedstawicieli 62 krajów świata. W jej trakcie prof. Arnold Vlietinck – przewodniczący Fitochemicznego Towarzystwa Europy (PhSE) stwierdził, że wiek XXI będzie czasem wzmożonych i owocnych badań fitochemicznych. W Polsce tradycja leku roślinnego jest bogata i możemy się chlubić wspaniałymi przedstawicielami nauki zajmującymi się tą dziedziną wiedzy.
Niniejsza publikacja stanowi fragment obszerniejszej pracy (14), mającej na celu dokładne przedstawienie wiedzy medyczno-farmakognostycznej zapisanej w zielnikach księdza Marcina z Urzędowa (17), profesora Szymona Syreńskiego (16) i księdza Krzysztofa Kluka (6). Dokonano w niej oceny wiedzy zawartej w starodrukach oraz XIX-wiecznym piśmiennictwie i wskazówkach medycyny ludowej z zakresu ziołolecznictwa, poprzez porównanie wymienionych leczniczych właściwości i zastosowań surowców roślinnych z obecnym stanem wiedzy o leku naturalnym.
Wybrana roślina Carlina acaulis L. z rodziny Asteraceae obecnie nie jest stosowana w lecznictwie i nie figuruje w zestawieniu monografii Komisji E. Jednak nie należy ona do roślin szkodliwych dla zdrowia i nie została jak dotąd dokładnie przebadana, zarówno pod względem fitochemicznym, jak i farmakologicznym, a w dawnym ziołolecznictwie miała duże znaczenie.
Dziewięć sił bezłodygowy ( Carlina acaulis L., Asteraceae) występuje w górach i na pogórzu środkowej Europy i Azji, na suchych łąkach, murawach i przydrożach. Objęty jest całkowitą ochroną ze względu na niszczenie jego stanowisk, zwłaszcza przez turystów. Jest jednak z łatwością uprawiany (3, 6, 11, 15). Surowiec farmaceutyczny stanowi korzeń dziewięćsiłu – Carlinae radix. Jako roślina lecznicza dziewięćsił znany był w starożytności i stosowany w schorzeniach przewodu pokarmowego (15, 16, 17), do leczenia wyprysków skórnych i usuwania tasiemca, później do leczenia dżumy (18). Do dziś stanowi on składnik diety (11, 15, 18), zwłaszcza Szwajcarów, których dzieci nawet na surowo zjadają dno koszyczków kwiatowych (11, 15). Dziewięćsił bezłodygowy jest częstym modelem rzeźb i haftów podhalańskich (11, 15).
Poniżej podana została charakterystyka leczniczych właściwości omawianej rośliny w ujęciu dawnej medycyny i medycyny ludowej.
Marcin z Urzędowa (17) podaje jedynie właściwości dziewięćsiłu pospolitego Carlina vulgaris L. ( Chameleon niger Dioscoridis).
Szymon Syrennius (16) jako surowiec podaje korzeń dziewięćsiłu. Wymienia następujące postacie leku: proszek rozproszony w winie, sok łączony z winem lub per se. Według autora surowiec może być stosowany jako środek:
– udrażniający nerki i kruszący kamienie nerkowe ( remedium nephrologicum, litholyticum),
– ułatwiający oddawanie moczu ( remedium diureticum),
– zmniejszający obrzęki i opuchnięcia ( remedium antioedematicum),
– usprawniający wątrobę, stosowany w przypadku żółtaczki i przy białych biegunkach w postaci soku z korzenia łączonego z winem; gdy schorzeniu towarzyszy gorączka – podaje się czysty sok ( remedium hepaticum, antiictericum),
– leczący śledzionę ( remedium splenicum),
– wspomagający wydalenie łożyska ( remedium mulierum utitur ad expulsionis placentae),
– zapobiegający zarażeniu w czasie pandemii chorób przenoszonych drogą powietrzną ( remedium microcidum),
– wywołujący poty ( remedium diaphoreticum),
– przeciwreumatyczny ( remedium antirheumaticum),
– przeciwświądowy ( remedium antipruriginosum), przeciwświerzbowy ( remedium scabieticidum) w postaci ekstraktu w kwasie octowym do użytku zewnętrznego,
– przeciw ukąszeniom, podawany do wewnątrz ( antivenenum, antiophidicum),

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 3/2004
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii