Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 3-4/2005, s. 66-67
Bogdan Kędzia
Wspomnienie o prof. dr. hab. Jerzym Alkiewiczu
Prof. Jerzy Alkiewicz urodził się 3 maja 1938 roku w Poznaniu. Okupację niemiecką spędził wraz z rodzicami w Warszawie, gdzie ojciec – doktor medycyny – prowadził Pracownię Mikologii Państwowego Zakładu Higieny. Po Powstaniu Warszawskim przebywał kolejno w Łowiczu i Mogilnie, a po zakończeniu działań wojennych wrócił do Poznania, w którym ojciec – profesor dermatologii, kontynuował swoją pracę kliniczną na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej.
W 1951 roku ukończył szkołę podstawową, a w 1956 roku zdał maturę w III Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. Studia na wydziale lekarskim AM w Poznaniu ukończył z wyróżnieniem w 1963 roku. Po studiach rozpoczął pracę w I Klinice Chorób Dzieci Instytutu Pediatrii AM w Poznaniu jako wolontariusz, a następnie przeszedł wszystkie szczeble etatowe: asystenta, starszego asystenta, adiunkta, kierownika pracowni, ordynatora i kierownika kliniki.
W 1973 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, w 1990 habilitował się z pneumonologii dziecięcej, w 1993 roku został powołany na stanowisko profesora AM, a w 1998 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.
W 1995 roku został mianowany kierownikiem Kliniki Pulmonologii i Alergologii Dziecięcej Instytutu Pediatrii AM w Poznaniu, a w 2003 roku został powołany na kierownika III Katedry Pediatrii i na kierownika Kliniki Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej AM w Poznaniu.
Działalność naukową Prof. Jerzy Alkiewicz rozpoczął w 1964 roku. Na przestrzeni 40 lat pracy zawodowej jego dorobek naukowy obejmuje blisko 470 publikacji, w tym prawie 180 prac oryginalnych.
Zainteresowania naukowe Profesora koncentrowały się głównie na trzech zagadnieniach: grzybicach narządów wewnętrznych u dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem układu oddechowego; aerozoloterapii, obejmującej głównie leki roślinne oraz pneumonologii i alergologii dziecięcej. I chociaż we wszystkich trzech dziedzinach był mistrzem, to największe sukcesy osiągnął na polu aerozoloterapii leku roślinnego.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 3-4/2005
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii