Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2008, s. 252
Nowości bibliograficzne
Wyciąg z szałwii ochrania przed promieniowaniem ultrafioletowym
Reuter J, Jocher A., Hornstein S. i wsp.: Sage extract rich in phenolic diterpenes inhibits ultraviolet-induced erythema in vivo. Planta Med. 2007, 73,1190-1191.
W badaniach użyto preparatu handlowego, zawierającego 2% wyciągu z liści szałwii (Flavex, Rehlingen). Preparat bogaty w diterpeny fenolowe, w ilości 33-37%, głównie kwas karnozowy i karnozol, otrzymywano na drodze ekstrakcji sproszkowanego surowca (w proporcji 14-20:1) za pomocą mieszaniny 95% CO2 i 5% etanolu w warunkach nadkrytycznych pod ciśnieniem 320 barów w temp. 40°C. Badany preparat nakładano w postaci opatrunku na skórę pleców 40 zdrowych ochotników, którzy poddawani byli uprzednio działaniu promieniowania ultrafioletowego w dawce 1,5-krotnie wyższej od minimalnej dawki wywołującej rumień skóry. Stopień oparzenia skóry przez promieniowanie UV mierzono przed nałożeniem opatrunku i po 48 godz. od jego założenia. Jako kontroli pozytywnych używano maści z 0,1% betametazonem i 1% hydrokortyzonem.
Przeprowadzone badania wykazały, że rumień po oparzeniu skóry promieniowaniem UV i po leczeniu za pomocą maści z 2% wyciągiem z szałwii był mniejszy o około 35% w porównaniu do skóry nieleczonej. W tych samych warunkach maść z 1% hydrokortyzonem zmniejszała rumień o ok. 40%, a maść z 0,1% betametazonem o ok. 80%. Dane te wskazują, że maść z 2% wyciągiem z szałwii, bogatym w diterpeny fenolowe, ze względu na swoje działanie przeciwzapalne, może być użyteczna w leczeniu oparzeń miejscowych skóry wywołanych promieniowaniem UV.
Preparat olejkowy w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych
Kamin W., Kieser M.: Pinimenthol ointment in patients suffering from upper respiratory tract infections – A post-marketing observational study. Phytomed. 2007, 14, 787-791.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 4/2008
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii