Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2008, s. 253-254
Rok z życia wybitnego fitoterapeuty seniora1Szanowni i Drodzy Przyjaciele oraz Znajomi
Biorę przykład z poprzednich moich „osobistych kontaktów” wysyłanych do wielu osób i czynię to obecnie, gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2009. Mija rok 2008, a wkrótce, już w styczniu rozpocznę 94 rok życia i 62 rok aktywności naukowo-popularyzacyjnej w zakresie moich specjalizacji. W mijającym roku uczestniczyłem aktywnie w następujących spotkaniach.
W dniu 8 lutego 2008 r. brałem udział w obradach grona specjalistów z zakresu ziołolecznictwa, zaproszonych przez mgra farm. Tadeusza Pawełka (IWLP „Labofarm”). Obrady toczyły się w Gdańsku w obszernej sali Centralnego Muzeum Morskiego. Tematem była aktualna sytuacja leku roślinnego oraz powikłania wywołane przez tzw. „Suplementy Żywności”, jak również słabnąca pozycja finansowa aptek prywatnych. Powołana została Polska Rada Leku Roślinnego licząca 26 osób, której prezesem został mgr Tadeusz Pawełek z siedzibą w Centrum Fitoterapii w Gdańsku, ul. Długie Pobrzeże 28, tel.(058) 305-11-56.
Dnia 15 marca wyjechałem kolejny raz do Katowic na XXVII Targi Medycyny Naturalnej w Górnośląskim Centrum Kultury. Wygłosiłem tam wykład pt. „Naturalne sposoby zapobiegania i leczenia chorób nerek”, był to 24 mój występ na Targach w Katowicach.
Następnego dnia (16.III) pojechałem do Katowic-Panewnik do klasztoru oo. Franciszkanów na uroczystość poświęcenia i otwarcia Herbarium przyklasztornego, w którym można nabyć rożne preparaty ziołowe oraz korzystać z biblioteki zapełnionej dziełami o roślinach leczniczych, albumami z barwnymi fotografiami roślin krajowych i egzotycznych. Tam miałem prelekcję o możliwościach zapobiegania i leczenia wielu chorób sposobami naturalnymi, ze szczególnym uwzględnieniem oczu.
Z kolei 19 kwietnia, zaproszony przez Polskie Towarzystwo Homeopatyczne w Warszawie, Stary Rynek 78 wygłosiłem prelekcję pt. „Otaczająca nas zielona przyroda, a stopień zagrożenia istnienia ludzkości na ziemi”. Rozwinęła się ożywiona i na wysokim poziomie dyskusja.
W dniu 30 kwietnia w Łódzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku (90-113 Łódź, ul. Traugutta 18) miałem wykład pt. „Leki roślinne pomocne w profilaktyce i leczeniu osób w wieku dojrzałym i starszych”. Po wykładzie wiele osób zabierało głos w ożywionej dyskusji.
W dniach 30 i 31 maja uczestniczyłem w konferencji medyczno-ekologicznej zorganizowanej przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wygłoszono szereg wykładów o problemach związanych z ujemnym wpływem środowiska, w którym żyjemy. Zabrałem głos w dyskusji na temat „Relacje życiowe między homo sapiens, a zieloną przyrodą”. W drugim dniu obrad wystąpili mieszkający stale w Kanadzie dr med. Józef Krop oraz dr med. Jerzy Maślanky, którzy studia ukończyli w Uczelni Krakowskiej. Informowali oni o problemach zdrowotnych ludzi w krajach wysoko uprzemysłowionych oraz określili medycynę ekologiczną jako badanie i ocenianie wpływu różnych czynników środowiskowych, na organizm ludzki, ze szczególnym uwzględnieniem skutków działania spożywanych pokarmów, jakości wody, czystości powietrza itd. Jedyny ośrodek kształcenia lekarzy o specjalizacji Lekarz Medycyny Ekologicznej, znajduje się w USA. Dr med. Józef Krop zaproponował, aby w Polsce zorganizować taki sam ośrodek dla wszystkich krajów europejskich i nazwać go „Akademia Medycyny Ekologicznej”. Wniosek ten przyjęto jednogłośnie i ustalono wstępne poczynania legislacyjne.
Dnia 16 sierpnia przyjechałem do Katowic-Panewnik na II Franciszkańską Konferencję Zielarsko-Farmaceutyczną. Program obejmował wykłady i wystąpienia, w tym moje pt: „Relacja z konferencji o zależności między stopniem skażenia środowiska, w którym żyjemy, a chorobami degeneracyjnymi”.
W dniach 26-28 września uczestniczyłem w Koronowie koło Bydgoszczy w konferencji naukowo-szkoleniowej członków Polskiego Towarzystwa Terapii Chelatowej. Wygłoszono szereg referatów w tym zaproszonego z Niemiec prof. dr F.G. Pseniczka nt. „Terapia chelatowa w Niemczech” oraz mój wykład, „Racjonalne stosowanie doustne lub dożylne wit. C w profilaktyce i leczeniu”. W dyskusji było szereg pytań o dawkowanie wit. C dla dzieci, bezpieczeństwo stosowania dużych dawek oraz o ubocznych działaniach.
Dnia 24 października brałem udział w konferencji informacyjnej w Gdańsku w Centrum Fitoterapii. Prezes Polskiej Rady Leku Roślinnego mgr farm. Tadeusz Pawełek omawiał zmiany, jakie zaszły w przepisach dotyczących rejestracji nowych leków, oraz weryfikacji preparatów roślinnych obecnie produkowanych. W dyskusji przedstawiłem nieznany u nas problem pt „Kształcenie heilpraktyków (felczerów) w zakresie lecznictwa naturalnego i opieki zdrowotnej w Europie Zachodniej”.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2008
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii