Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 1/2010, s. 99
Komentarz do pracNiniejszy, specjalny numer Postępów Nauk Medycznych wydany z okazji 100. Rocznicy powstania Polskiego Towarzystwa Gastrologicznego zawiera wyłącznie artykuły z zakresu hepatologii. Spośród 15 prezentowanych prac, tylko 4 dotyczą chorób wątroby o etiologii wirusowej, co dowodzi, że ważny dział chorób układu pokarmowego, jakim jest hepatologia nie ogranicza się do wirusowych zapaleń wątroby.
W artykule „na zaproszenie”, profesor Krzysztof Krawczyński, który pracował w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie, a obecnie zajmuje prestiżowe stanowisko w Centers for Disease Control w USA, przedstawia aktualny stan wiedzy na temat wirusa hepatitis E oraz epidemiologii i patogenezy zakażeń tym wirusem. Przy tej okazji przypomnieć należy, że pierwszy na świecie opis przypadku ostrej choroby wątroby, która z obecnej perspektywy mogła być zapaleniem wątroby E ukazał się w latach 20. ubiegłego wieku w polskim czasopiśmie lekarskim.
Bożena Walewska-Zielecka z Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie w oryginalnej pracy z tematyki zakażeń wirusami hepatotropowymi prezentuje wyniki własnych badań nad wykrywaniem antygenów HCV w tkance wątrobowej technikami immunomorfologicznymi. Metody te mogą być przydatne w diagnostyce zakażeń HCV obok testów molekularnych i serologicznych.
W pracy z ośrodka lubelskiego, H. Cichoż-Lach i współpracownicy przedstawili retrospektywną analizę własnego materiału chorych z ogniskowymi zmianami w wątrobie. U większości spośród 1000 chorych ustalenie natury zmiany ogniskowej możliwe było na podstawie badań obrazowych. Tylko w niewielkiej części przypadków konieczne były inwazyjne metody diagnostyczne. W drugiej pracy oryginalnej z tego ośrodka przedstawiono wyniki badań stanu odżywienia i jakości życia u chorych z alkoholową marskością wątroby. Praca ta zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ porusza zagadnienia psychospołeczne związane z alkoholową chorobą wątroby, na które gastroenterolodzy w naszym kraju rzadziej zwracają uwagę.
Uzupełnieniem problematyki żywieniowej w hepatologii prezentowanej w niniejszym zeszycie jest artykuł przeglądowy B. Grygiel-Górniak i M. Grzymisławskiego z wiodącego w kraju w tej dziedzinie ośrodka poznańskiego, na temat powikłań hepatologicznych u osób żywionych dojelitowo lub parenteralnie.
Praca oryginalna z Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii Collegium Medicum UJ na temat roli czynnika transformującego β1w progresji włóknienia u chorych z przewlekłym zapaleniem wątroby na tle zakażenia HBV, HCV i z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby oraz przeglądowe opracowanie B. Kasztelan-Szczerbińskiej z zespołem z ośrodka lubelskiego na temat roli komórek gwiaździstych w tych procesach przybliżają czytelnikowi problematykę włóknienia wątroby, które wydaje się być kluczową zmianą morfologiczną odpowiadającą za rozwój marskości i jej powikłań.
W kolejnej pracy z ośrodka krakowskiego, autorzy przedstawiają aktualny stan wiedzy na temat stłuszczenia wątroby w zapaleniach spowodowanych zakażeniem HCV. Między innymi zwracają uwagę na różnice patogenetyczne zaburzeń gospodarki lipidowej w zależności od genotypu wirusa.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 1/2010
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych