Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 2/2010, s. 158
Stanisław Pomianowski
Komentarz do pracW obecnym numerze „Postępów Nauk Medycznych” zawarliśmy wspomnienie o Panu Profesorze Adamie Grucy. Profesor Adam Gruca to jeden z najwybitniejszych ortopedów XX wieku, jeden z nestorów ortopedii w naszym kraju. Autorem życiorysu Profesora Adama Grucy jest Jego uczeń Profesor Stefan Malawski. Jako kontynuator wielu idei Profesora Grucy jest On uznanym autorytetem w środowisku polskich i zagranicznych ortopedów.
Zdecydowana większość zagadnień omówionych w obecnym numerze „Postępów Nauk Medycznych” była przedmiotem zainteresowania i tematem działalności klinicznej i naukowej Profesora Jana Orłowskiego, pierwszego i wieloletniego Kierownika Kliniki Chirurgii Urazowej Narządu Ruchu i Ortopedii CMKP w Otwocku.
Profesor Jan Orłowski odszedł na emeryturę z końcem września 2006 r. Niestety w dwa lata później, 09.10.2008 r. nasz, jak Go nazywaliśmy, Profesor zmarł. Jego ogromne doświadczenie zawodowe, życzliwość i skromność miały ogromny wpływ na rozwój Kliniki. Prof. Jan Orłowski był typowym „urazowcem” obdarzonym ogromną intuicją.
Doskonaleniu metod osteosyntezy oraz zaopatrywaniu urazów stawu kolanowego poświęcił Swoje zawodowe i naukowe życie. Ideą Profesora było zaopatrywanie złamań metodą jak najmniej inwazyjną, ale jednocześnie na tyle stabilną i „biologiczną'' żeby pozwolić na szybkie uruchomienie chorego po zabiegu operacyjnym. Takie warunki spełnia zespolenie gwoździem śródszpikowym ryglowanym. Po raz pierwszy do zespolenia złamania kości udowej użył gwoździa śródszpikowego chirurg niemiecki Küntscher. Po raz pierwszy również został on przez Küntschera zablokowany.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 2/2010
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych