Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 9/2011, s. 795-796
Prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz
Komentarz do prac
Słowa kluczowe: komentarz.Oddawany do rąk czytelników numer „Postępów Nauk Medycznych” przedstawia różne zagadnienia związane z otyłością. Obecnie otyłość stanowi poważny problem zdrowia publicznego w wielu krajach. Polska nie jest wyjątkiem. Otyłość dotyczy 20% osób dorosłych i 3-4% dzieci w naszym kraju, a u znacznej części Polaków występuje nadwaga. Ponadto w ostatnich latach odnotowuje się coraz częstsze rozpowszechnienie nadmiernej masy ciała. Problem ten został przedstawiony w artykule wprowadzającym do tego numeru, autorstwa prof. M. Jarosza i dr E. Rychlik. Autorzy omówili również działania, jakie są podejmowane na rzecz walki z otyłością zarówno na forum międzynarodowym, jak i w Polsce. W naszym kraju są one związane przede wszystkim z realizacją Narodowego Programu Zapobiegania Nadwadze i Otyłości oraz Przewlekłym Chorobom Niezakaźnym poprzez Poprawę Żywienia i Aktywności Fizycznej POL-HEALTH.
W pierwszej z prac oryginalnych (autorstwa dr R. Wierzejskiej i wsp.) podkreślono znaczenie prawidłowej masy ciała kobiet w wieku rozrodczym, wskazując, że nadwaga bądź otyłość przed zajściem w ciążę stwarza ryzyko zbyt dużych przyrostów masy ciała w ciąży, a także wystąpienia makrosomii u dziecka.
Autorki (dr K. Wolnicka i mgr J. Jaczewska-Schuetz) w pracy poświęconej badaniom masy ciała i zwyczajom żywieniowym dzieci ze szkół warszawskich zaobserwowały, że rozwojowi otyłości mogą sprzyjać nieprawidłowe nawyki żywieniowe, takie jak spożywanie małej liczby posiłków, rzadkie spożywanie warzyw i owoców oraz picie napojów słodzonych.
Wiele nieprawidłowości stwierdzono również w żywieniu kobiet w starszym wieku, u których występowała otyłość (praca prof. J. Charzewskiej i wsp.). Przede wszystkim zbyt wysoka była wartość energetyczna ich diet, zwłaszcza dużo energii pochodziło z tłuszczu, co niekorzystnie wpływało na wskaźniki lipidowe. Otyłość w tym wieku może powodować trudności z wykonywaniem codziennych czynności, związanych z aktywnością fizyczną, na co wskazują wyniki pracy badającej styl życia starszych kobiet (autorstwa dr E. Chabros i wsp.).

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 9/2011
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych