Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 12/2011, s. 988-989
35 lat Kliniki Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia PodyplomowegoKlinika Pediatrii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) powstała w 1976 roku z inicjatywy prof. dr hab. med. Marii Janiny Niżnikowskiej-Marks. Nową jednostkę uczelni zlokalizowano w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. J. P. Brudzińskiego w Dziekanowie Leśnym koło Warszawy. Tam przez ponad 21 lat Klinika Pediatrii CMKP prowadziła działalność dydaktyczną i naukową oraz realizowała zadania diagnostyczno--lecznicze. W zakresie dydaktyki prowadzono podyplomowe kształcenie specjalizacyjne w dziedzinie pediatrii i doskonalenie zawodowe pediatrów. Natomiast działalność kliniczną prowadzono w oddziałach: niemowlęcym, dla dzieci starszych oraz w oddziale patologii noworodka. Zadania naukowe realizowano w oparciu o pracownie hematologiczną i immunologiczną. Badania naukowe dotyczyły chorób infekcyjnych i ich powikłań, chorób rozrostowych układu krwiotwórczego, konfliktu serologicznego, zaburzeń hemostazy, zaburzeń odporności komórkowej, chorób układu moczowego i chorób układowych tkanki łącznej.
Jesienią 1994 roku, w związku z przejściem na emeryturę Profesor M. J. Niżnikowskiej-Marks kierownikiem Kliniki został dr hab. med. Jacek Grygalewicz. Placówka kontynuowała działalność dydaktyczną, naukową i leczniczą, ale już bez własnych pracowni, które zostały zlikwidowane wcześniej przez Dyrekcję Szpitala. Mimo złego klimatu współpracy z Dyrekcją Szpitala Klinika realizowała swoje zadania w Dziekanowie Leśnym jeszcze przez 3,5 roku. Z uwagi na brak możliwości spełnienia żądań ówczesnej Dyrekcji Szpitala, która dążyła do przeniesienia kosztów diagnostyczno-leczniczej działalności Kliniki na CMKP, ówczesny Dyrektor CMKP prof. dr hab. med. Jan Doroszewski, podjął decyzję o czasowym przeniesieniu Kliniki Pediatrii CMKP do Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. W ciągu następnych 3 lat Klinika Pediatrii CMKP kontynuowała swoją pracę w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, ale bez możliwości prowadzenia działalności leczniczej.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 12/2011
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych