Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 4/2015, s. 274-275
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficzneIndygo w leczeniu łuszczycy paznokci
Lin Y-K., See L-C., Huang Y-H. i wsp.: Efficacy and safety of indigo naturalis extract in oil (Lindioil) in treating nail psoriasis: A randomized, observer-blind, vehicle-controlled trial. Phytomed. 2014, 21, 1015-1020.
Łuszczyca paznokci jest bardzo trudną do leczenia chorobą dermatologiczną. Pojawienie się oszpecających paznokci ma wyraźnie negatywny wpływ na jakość życia pacjentów. Leczenie tej choroby jak dotychczas nie zostało ujęte w ściśle określony tryb postępowania terapeutycznego. W medycynie chińskiej do tego celu stosowane jest indygo naturalne. Celem podjętych badań była ocena skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tego leku w łuszczycy paznokci.
Indygo naturalne w postaci ekstraktu z liści rośliny Bapthicacanthus cusia (Nees) Bremek rosnącej na Tajwanie zawierało 3,15% indyga niebieskiego i 0,15% indirubiny. Preparat do leczenia łuszczycy paznokci uzyskiwano przez zmieszanie wspomnianego powyżej ekstraktu z oliwą z oliwek w stosunku 1:10, ogrzewanie całości w temp. 120°C przez 1 godz. i przesączenie przez sączek membranowy. Otrzymany preparat (Lindioil) zawierał 200 μg/g indirubiny.
W badaniach klinicznych uczestniczyło 31 osób w wieku 21-66 lat chorujących na łuszczycę paznokci obu rąk od 1 roku do 22 lat. Badanie polegało na leczeniu wszystkich paznokci jednej ręki, które smarowano preparatem Lindioil dwa razy dziennie (grupa badana) oraz smarowaniu wszystkich paznokci drugiej ręki oliwą z oliwek (grupa kontrolna). Leczenie prowadzono przez 12 tygodni. Przed doświadczeniem i po jego zakończeniu u pacjentów oceniano 4 objawy chorobowe łożyska paznokciowego oraz 4 objawy chorobowe macierzy paznokciowej w postaci tzw. indeksu objawów chorobowych łuszczycy paznokci (NAPSI).
Przeprowadzone badania wykazały, że preparat Lindioil, zawierający indygo naturalne, w ciągu 12 tygodni leczenia zmniejszył indeks NAPSI u pacjentów chorych na łuszczycę paznokci o 49,8%. Natomiast w grupie kontrolnej zmiany chorobowe ustąpiły tylko w 22,9%. W trakcie stosowania preparatu Lindioil nie odnotowano żadnych działań ubocznych. Na tej podstawie autorzy dowodzą, że preparat ten może być z powodzeniem wykorzystany do leczenia łuszczycy paznokci, jako nowy, skuteczny i bezpieczny środek terapeutyczny.
Przeciwnowotworowe działanie ekstraktu z konopi siewnych
Romano B., Borrelli F., Pagano E. i wsp. Inhibition of colon carcinogenesis by standardized Cannabis sativa extract with high content of cannabidiol. Phytomed. 2014, 21, 631-639.
Nowotwory okrężnicy należą do jednych z najczęściej spotykanych chorób nowotworowych na świecie. Przebiegają one ze stosunkowo wysoką śmiertelnością, a leki stosowane do ich zwalczania są wysoce toksyczne i często nie zapobiegają przerzutom choroby do innych organów i tkanek.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 4/2015
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii