Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2017, s. 165-166
Elżbieta Hołderna-Kędzia
VII Ogólnopolska Konferencja Dietetyki
W dniach 17-18 marca w Centrum Wykładowym Politechniki Łódzkiej odbyła się VII Ogólnopolska Konferencja Dietetyki pod patronatem honorowym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prezydenta miasta Łodzi, marszałka województwa łódzkiego i Ministerstwa Zdrowia. Trud organizacyjny podjęły: Polskie Stowarzyszenie Dietetyków (PSD), Fundacja dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (Fumed) oraz Wydział Nauk o Zdrowiu UM w Łodzi.
Głównym sponsorem było Stowarzyszenie Dietetyki Medycznej (SDM). Tematyka Konferencji obejmowała dwie rozległe grupy zagadnień, tj. żywienia w chorobach neurologicznych i żywności w medycynie, które przeplatały się w trakcie obu dni obrad w postaci prezentowanych prac przeglądowych bądź oryginalnych. Sesję plenarną uzupełniała zorganizowana na miejscu sesja posterowa. Wykłady pierwszego dnia konferencji obejmowały: problemy żywieniowe w chorobach otępiennych, a także w chorobie Alzheimera, znaczenie diety ketogennej w chorobach neurologicznych, problemy niedożywienia w chorobie Parkinsona, wartość odżywczą i zdrowotną awokado, rolę magnezu w patogenezie i leczeniu migreny oraz wpływ diety na patogenezę stwardnienia rozsianego. Z kolei w części popołudniowej przedstawiono 9 doniesień zawierających wyniki badań własnych dotyczących m.in. otyłości ciężarnej (bardzo istotnego problemu dla przyszłych matek), roli nowej adipokiny (glypicanu-4) w stymulowaniu receptora insuliny, pomiaru obwodu szyi jako wskaźnika oceny stanu zdrowia, diety wegetariańskiej w ciąży, roli dietoterapii w zespole Pradera-Williego czy sarkoidozie. Inni autorzy podjęli sią analizy ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych w związku ze zwiększonym spożyciem jaj, a także problemem interakcji pomiędzy suplementami, żywnością i lekami, co w dobie nadmiaru dostępnych w aptekach suplementów diety ma bardzo istotne znaczenie.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Fitoterapii 2/2017
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii