Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 2/2017, s. 167-168
Bogdan Kędzia
Nowości bibliograficznePrzeciwlękowe działanie mniszka lekarskiego
Li Y.C., Shen J.-D., Li Y.-Y. i wsp.: Antidepressant effects of the water extract from Taraxacum officinale leaves and roots in mice. Pharm. Biol. 2014, 52(8), 1028-1032.
Liczba przeciwlękowych leków syntetycznych stale powiększa się ze względu na ciągły wzrost chorób depresyjnych w społeczeństwie. Obarczone są one jednak wieloma działaniami ubocznymi, takimi jak: bezsenność, bóle głowy, niedociśnienie, zaburzenia seksualne, niepokój i zaparcia. Dlatego poszukuje się pilnie leków przeciwlękowych pochodzenia naturalnego pozbawionych tych niekorzystnych efektów. Jednym z takich leków może być wodny ekstrakt z liści i korzeni mniszka lekarskiego.
Badania na myszach wykazały, że ekstrakt ten podawany drogą pokarmową w dawce 200 mg/kg m.c. odznaczał się bardzo podobnym działaniem przeciwlękowym jak fluoksetyna podawana zwierzętom w dawce 20 mg/kg m.c. Oba leki po 14 dniach podawania powodowały znaczne obniżenie ruchliwości spontanicznej oraz czasu bezruchu zwierząt w sytuacjach zagrożenia (średnio o 35%), a także wyraźny wzrost poziomu hormonu adrenokortykosteroidowego i kortykosteronu w surowicy krwi (średnio o 12%). Autorzy stwierdzają, że wyniki te wyraźnie wskazują na działanie przeciwlękowe ekstraktu wodnego z liści i korzeni mniszka lekarskiego, który oddziałuje na układ neurohormonalny podobnie do fluoksetyny.
Hesperydyna hamuje resorpcję kości
Chiba H., Kim H., Matsumoto A. i wsp.: Hesperidin prevents androgen deficiency-induced bone loss in male mice. Phytother. Res. 2014, 28, 289-295.
Osteoporoza jest chorobą powszechną u kobiet w starszym wieku. Często występuje ona także u mężczyzn po 60. roku życia na skutek obniżenia wytwarzania u nich androgenów. Testosteron zapobiega resorpcji kości, tj. postępującemu zanikowi tkanki kostnej. Obniżenie jego poziomu lub brak w organizmie uruchamia proces resorpcji kości. W praktyce do zapobiegania temu zjawisku służą statyny, którym towarzyszy cały szereg działań ubocznych. Rozwiązania tego problemu poszukuje się w lekach pochodzenia naturalnego, m.in. wśród związków flawonoidowych. Hesperydyna jest jedną z takich substancji. Występuje ona głównie w owocach cytrusowych i już wcześniej zauważono, że hamuje ona syntezę cholesterolu w wątrobie.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 2/2017
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii