Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Fitoterapii 3/2021, s. 220-223
Irena Matławska
Nowości bibliograficzneW związku z obecną pandemią COVID-19, wywołaną przez koronawirusa zespołu ostrej niewydolności oddechowej 2 (SARS-CoV-2), istnieje pilna potrzeba opracowania nowych terapii i strategii profilaktycznych, które mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby i zmniejszeniu śmiertelności. Hamowanie wnikania wirusa, a tym samym jego rozprzestrzeniania się, jest prawdopodobną drogą terapeutyczną. SARS-CoV-2 wykorzystuje wejście do ludzkiego gospodarza za pośrednictwem receptora enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2), który ulega ekspresji w tkance płucnej, a także w błonie śluzowej jamy ustnej i nosa, nerkach, jądrach i przewodzie pokarmowym. Modulacja poziomów ACE2 w tych tkankach wejściowych może być skuteczną strategią zmniejszania podatności na chorobę. Przeprowadzone badania populacyjne wykazały, że palenie tradycyjnych papierosów i papierosów elektronicznych stanowi dodatkowy czynnik ryzyka zakażenia SARS-CoV-2. Potencjalnym środkiem przeciwko zakażeniu się wirusem wywołującym COVID-19 są konopie, głównie CBD, jednak wykorzystanie Cannabis sativa, głównie konopi indyjskich, jest kontrowersyjne ze względu na obecność THC, stąd poszukiwanie odmian o wysokiej zawartości CBD, a niskiej THC, które mogą być badane w kierunku działania utrudniającego rozprzestrzenianie się wirusa. Kannabinoidy o znanym potencjale przeciwzapalnym mogą też hamować hiperzapalenie, prowadzące do burzy cytokin u pacjentów z COVID-19. Badanie suplementacji dużymi dawkami witaminy D3 udowodniło korzystny wpływ u osób zakażonych SARS-CoV-2 na szybsze usunięcie wirusa, co może ograniczać jego transmisję.
Nasiona konopi Cannabis sativa są źródłem peptydów hamujących ACE2, co stanowi potencjalny środek osłabiający wnikanie SARS-CoV-2 do komórek gospodarza
Orio L.P., Boschin G., Recca T. i wsp. New ACE-inhibitory peptides from hemp seed (Cannabis sativa L.) proteins. J Agric Food Chem 2017, 65, 10482-8.
Trzy lata przed wybuchem obecnej pandemii naukowcy z Włoch z odtłuszczonych nasion konopi przez zasadową solubilizację i wytrącenie kwasem otrzymali frakcję białkową, w której za pomocą jedno- i dwuwymiarowych analiz NMR i LC-MS zidentyfikowali potencjalnie bioaktywne peptydy GVLY, IEE, LGV i RVR, hamujące ACE2. Wtedy autorzy sugerowali aktywność peptydów jako środków przeciw nadciśnieniu. Obecnie badania te wskazują, że nasiona konopi mogą być potencjalnym środkiem osłabiającym wnikanie SARS-CoV-2 do komórek gospodarza, gdyż białko S kolca wirusa łączy się z ACE2 i po rozszczepieniu kompleksu przez transmembranową proteazę serynową 2 (TMPRSS2) wnika do komórek gospodarza.
Znane działanie przeciwzapalne niektórych składników konopi, głównie CBD, może być korzystne w zwalczaniu hiperzapalenia pogarszającego rokowania w COVID-19
Paland N., Pechkovsky A., Aswad M. i wsp. The Immunopathology of COVID-19 and the Cannabis Paradigm. Front Immunol 2021, 12, 631233.
Zgodnie z aktualnym stanem dostępnych danych klinicznych, najcięższe objawy COVID-19 są związane z CRS (ang. cytokine release syndrome), który przypuszczalnie jest również odpowiedzialny za zgony pacjentów z COVID-19. Kannabinoidy mogą mieć ogromny potencjał w hamowaniu hiperzapalenia, prowadzącego do CRS u pacjentów z COVID-19. Jednak nadal brakuje odpowiednich badań przedklinicznych i klinicznych. Dzieje się tak dlatego, że pomimo medycznego potencjału konopi, mogą być one stosowane w sposób niewłaściwy. Konopie indyjskie są najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem na świecie, a ich stosowanie zwiększyło się podczas pierwszej blokady z powodu pandemii w Holandii i w Stanach Zjednoczonych. Najczęstszą drogą podawania konopi indyjskich jest palenie z tytoniem lub bez. Budzi to zaniepokojenie w związku z rozwojem ciężkiego/krytycznego stanu chorobowego u pacjentów z COVID-19, ponieważ palenie tytoniu podwyższa poziom ACE2, co zwiększa szybkość wnikania wirusa do komórek i prowadzi do gorszego rokowania. Intensywne stosowanie marihuany może prowadzić do zaburzeń sercowo-naczyniowych, w tym zwiększać ryzyko zawału mięśnia sercowego w obecności astmy oskrzelowej oraz zgony z przyczyn sercowo-naczyniowych u około 30% użytkowników (obserwacje w latach 2006-2010). U młodzieży regularne stosowanie marihuany może prowadzić do nieodwracalnego pogorszenia funkcji poznawczych, w tym utraty pamięci krótkotrwałej, zaburzeń nastroju i schizofrenii.
Jednak coraz więcej dowodów wskazuje na pozytywny wpływ kanabidiolu CBD na przewlekły ból u dorosłych pacjentów, zmniejszanie wymiotów i nudności wywołanych chemioterapią oraz na poprawę spastyczności w stwardnieniu rozsianym, jak również na poprawę snu i dolegliwości związanych z fibromialgią. Aby ocenić stosunek korzyści do ryzyka dla kanabinoidów, należy przeprowadzić wiele bardziej precyzyjnie ukierunkowanych badań klinicznych. Celem autorów pracy było zdobycie większej wiedzy na temat dokładnej zdolności przeciwzapalnej kanabinoidów, wybranego szczepu konopi o najniższym potencjale narkotycznym i najmniejszych skutkach niepożądanych.
W zależności od składu frakcji z konopi mogą one wywoływać nie tylko efekt przeciwzapalny, ale też nasilać burzę cytokin
Anil S.M., Shalev N., Vinayaka A.C. i wsp. Cannabis compounds exhibit anti-inflammatory activity in vitro in COVID-19-related inflammation in lung epithelial cells and pro-inflammatory activity in macrophages. Sci Rep 2021, 11, 1462.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Fitoterapii 3/2021
Strona internetowa czasopisma Postępy Fitoterapii