Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu tutaj
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 7/2009, s. 492-493
Mariusz Wyleżoł1, Edward Stanowski2
Wstęp
1Przewodniczący Sekcji Chirurgicznego Leczenia Otyłości Towarzystwa Chirurgów Polskich
2Honorowy Przewodniczący Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Otyłości Towarzystwa Chirurgów Polskich
Chirurgiczne leczenie otyłości jest współcześnie jedyną skuteczną metodą leczenia chorych z otyłością i chorobami będącymi jej następstwem lub powikłaniami. Na przestrzeni wielu lat wykazały to wyniki licznych badań. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim badanie, w którym stwierdzono dwukrotnie rzadsze hospitalizacje i dziesięciokrotnie mniejsze ryzyko zgonu w pięcioletniej obserwacji w grupie chorych poddanych leczeniu operacyjnemu otyłości względem pozostałej populacji chorujących na otyłość (1). Z kolei badanie, które objęło grupę blisko 20 000 chorych obserwowanych średnio przez ponad siedem lat wykazało o 40% wyższe ryzyko zgonu w grupie osób niepoddanych leczeniu operacyjnemu względem leczonych metodą wyłączenia żołądkowego (2). Powyższe ryzyko dotyczyło zgonów spowodowanych zarówno chorobą wieńcową serca, jak i cukrzycą, a także, co szczególnie interesujące nowotworami. Z kolei wyniki badania SOS (Swedish Obese Subjects) opublikowane w roku 2007 wykazały, że ryzyko zgonu po 10-letniej obserwacji w grupie chorych poddanych leczeniu zachowawczemu otyłości było blisko 1,5 razy większe względem grupy poddanej leczeniu operacyjnemu (3). Te korzystne zjawiska są w oczywisty sposób wynikiem nie samego spadku masy ciała, ale ustępowania licznych patologii będących wynikiem otyłości, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej i wiele innych. Ustępowanie patologii towarzyszących otyłości olbrzymiej w wyniku jej operacyjnego leczenia zostało także wykazane w badaniach przeprowadzonych w naszym kraju (4). To uzasadnia konieczność leczenia operacyjnego chorych z otyłością olbrzymią. W przeciwnym razie, co wykazały przedstawione powyżej badania, narażamy chorych na wystąpienie powikłań otyłości i przedwczesny zgon.
W Polsce około 300 tysięcy osób wykazuje BMI powyżej 40, a ponad 1,5 miliona powyżej 35. U większości z tych chorych stwierdza się nadciśnienie tętnicze, u 72% podwyższone stężenie cholesterolu, natomiast na cukrzycę choruje od 20 do 23% (5, 6).

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.

Płatny dostęp tylko do jednego, POWYŻSZEGO artykułu w Czytelni Medycznej
(uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony)

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem , należy wprowadzić kod:

Kod (cena 19 zł za 7 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

 

 

Płatny dostęp do wszystkich zasobów Czytelni Medycznej

Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu wraz z piśmiennictwem oraz WSZYSTKICH około 7000 artykułów Czytelni, należy wprowadzić kod:

Kod (cena 49 zł za 30 dni dostępu) mogą Państwo uzyskać, przechodząc na tę stronę.
Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.

Postępy Nauk Medycznych 7/2009
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych