Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Postępy Nauk Medycznych 7/2009, s. 552
Komentarz do pracOddany do rąk czytelników zeszyt „Postępów Nauk Medycznych” dotyczący chirurgicznego leczenia otyłości ujmuje kompleksowo aktualny stan wiedzy w tym zakresie. Prace opracowane są przez specjalistów zajmujących się w praktyce klinicznej tą problematyką. Prezentują własne doświadczenia w tym zakresie oraz przedstawiają osiągnięcia innych autorów w oparciu o bogate najnowsze piśmiennictwo. Tego typu opracowanie obejmujące epidemiologię i leczenie zachowawcze otyłości, wskazania do leczenia operacyjnego, techniki operacyjne i instrumentarium niezbędne do przeprowadzenia operacji bariatrycznych, a także wyniki leczenia operacyjnego, powikłania i operacje rewizyjne, jest pierwszym w Polsce kompleksowym ujęciem problemu przedstawionego w zawartym numerze. Wzrost liczby osób otyłych, brak skutecznego leczenia zachowawczego jest powodem rozwoju technik operacyjnych skutecznych zarówno w trwałym ubytku masy ciała, jak i chorób towarzyszących otyłości. Stąd konieczność zaznajamiania szerokiego grona czytelników „Postępów Nauk Medycznych” z tą problematyką. Jest to bardzo ważny aspekt dla lekarzy rodzinnych, specjalistów niezabiegowych i chirurgów. Stan wiedzy środowiska medycznego w tej dziedzinie jest niezadowalający. Konieczne jest uświadomienie środowisku medycznemu jak groźną patologią dla zdrowia jest otyłość, a otyłość patologiczna w szczególności. Uznanie przez WHO w roku 1998 otyłości za epidemię XXI wieku świadczy o wadze problemu. Wdrażane programy profilaktyczne – światowy, europejski i krajowy przyniosą efekt dopiero za kilka, kilkadziesiąt lat. O skali problemu świadczy fakt, że obecnie liczba osób otyłych na świecie jest większa od liczby osób niedożywionych.
Dane te wykazują konieczność rozwoju i wdrażania technik chirurgicznych w leczeniu otyłości olbrzymiej. Postęp techniczny, wprowadzenie nowych technologii i sprzętu wpłynął na znaczne zmniejszenie urazu operacyjnego. Obecnie wszystkie operacje chirurgicznego leczenia otyłości można wykonać w technice laparoskopowej, co znacznie zmniejszyło uraz operacyjny, a także odsetek powikłań oraz poprawiło jakość życia tych chorych w okresie pooperacyjnym. Operacyjne leczenie otyłości wpłynęło zdecydowanie na ustępowanie cukrzycy typu 2, u osób nie będących otyłymi. Na Kongresie European Assotiation for Endoscopic Surgery w czerwcu 2009 r. w Pradze prof. Gagner przedstawił aktualne osiągnięcia w tej dziedzinie. O wadze problemu świadczą liczne kongresy i zjazdy światowe, kontynentalne i krajowe poświęcone tej dziedzinie.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

19

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

49

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Postępy Nauk Medycznych 7/2009
Strona internetowa czasopisma Postępy Nauk Medycznych