Ponad 7000 publikacji medycznych!
Statystyki za 2021 rok:
odsłony: 8 805 378
Artykuły w Czytelni Medycznej o SARS-CoV-2/Covid-19

Poniżej zamieściliśmy fragment artykułu. Informacja nt. dostępu do pełnej treści artykułu
© Borgis - Nowa Stomatologia 3/2000, s. 38-40
Marcin Dolecki
Jak ułatwić i przyspieszyć leczenie endodontyczne?
How to make endo treatment faster and easier?
Praktyka prywatna, LegionowoW Polsce, podobnie jak w innych krajach, olbrzymia większość zabiegów endodontycznych wykonywana jest przez ogólnie praktykujących dentystów. Z pewnością, każdemu z nich często taki zabieg jawił się żmudnym i długotrwałym. Wiele etapów leczenia kanałowego, takich jak znajdowanie ukrytych ujść kanałów korzeniowych, mozolne udrażnianie kanałów ręcznymi poszerzaczami, czy też próby przejścia przez zobliterowane kanały stanowiły często problem dla dentysty – praktyka. W poniższym artykule, postaram się podzielić z Czytelnikami pewnymi uwagami praktycznymi, które mogą w znaczący sposób ułatwić i przyspieszyć leczenie endodontyczne, przy użyciu kilku materiałów, które wreszcie pojawiły się oficjalnie na naszym rynku, a bez których nie wyobrażam sobie sprawnego leczenia kanałowego w moim gabinecie. Dodam, że sam używam ich z powodzeniem od blisko dziesięciu lat. Niektóre uwagi pochodzą od znakomitych amerykańskich dentystów, praktyków, z którymi miałem zaszczyt wielokrotnie dyskutować na ten temat.
Jak skutecznie odnaleźć ukryte ujścia kanałów korzeniowych?
Obszar trzonowców zawsze stanowił wyzwanie dla lekarza przystępującego do leczenia endodontycznego. Najczęstszymi bolączkami była niedostateczna widoczność dna komory, a co za tym idzie, brak możliwości szybkiego i dokładnego zlokalizowania wszystkich ujść kanałów. Często, niektóre kanały nie były widoczne na zdjęciu Rtg. Pierwszą radą, jaką mogę się podzielić z Czytelnikami, będzie: Musisz widzieć co robisz! Podczas pierwszego pobytu w USA kilkanaście lat temu zaobserwowałem jak bardzo obserwacja pola zabiegowego przez lupy powiększające przyspiesza pracę dentysty praktycznie przy każdym rodzaju zabiegów. Sam używam takich lup od ośmiu lat, i nie mogę przecenić ich znaczenia. Najpraktyczniejszym i najbardziej uniwersalnym z punktu widzenia dentysty jest powiększenie obrazu rzędu od 2,5 do 2,6 razy. Oprócz poprawy widoczności, ewidentną korzyścią płynącą z posiadania takich lup jest zwiększona ergonomia naszej postawy – nie musimy się tak bardzo pochylać nad ustami pacjenta.
Ryc. 1. Nakładanie materiału File Eze poprzez cienką igłę endodontyczną rozmiaru 31.
Ryc. 2. Niska lepkość File Eze umożliwia przepłynięcie materiału przez igłę rozmiaru 31, o średnicy 0,25 mm.
Ryc. 3. File Eze reaguje z podchlorynem sodu zawartym w roztworze Chlor Cid, co ułatwia wypłukanie i oczyszczenie kanału.
Czasem jednak, sama dobra widoczność nie wystarcza. Ujście kanału jest wtedy zwykle „odporne” na nasze próby, zarówno wzrokowe, jak i próby ręcznego „nakłuwania” w miejscu możliwej lokalizacji ujścia kanału, widocznego na zdjęciu Rtg. Wtedy szalenie pomocny staje się preparat Chlor Cid (Ultradent), używany zasadniczo jako roztwór dezynfekujący w endodoncji. Zawiera on nie więcej niż 3% podchlorynu sodu. Na tym jednak etapie wystarczy go po prostu wlać do komory zęba i po chwili ulatniające się pęcherzyki gazu wskażą nam miejsce ujścia kanału. Taki sposób odnajdywania ukrytych ujść kanałów korzeniowych wydaje mi się o wiele lepszy od drugiego rozwiązania, opartego o preparaty do wykrywania próchnicy, czy też płytki nazębnej, opartych na bazie barwnika fuksynowego, lub tak jak w przypadku materiału Sable Seek zielonego barwnika rozpuszczonego w glikolu. W tej metodzie, smaruje się takim roztworem dno ubytku, spłukuje się go sprayem powietrzno-wodnym i następnie odnajduje bordowe plamki, wskazujące ujścia kanałów. Minusem tego sposobu jest gorsza widoczność takich plamek w przypadku, gdy dno komory jest przebarwione na ciemny kolor, lub, gdy widoczność dna komory nie jest idealna, a także, gdy ujście kanału znajduje się we wgłębieniu w pionowej ścianie komory. Tego typu problemów nie ma dentysta stosujący pierwszą metodę.
Jak przyspieszyć mechaniczne i chemiczne opracowanie kanałów korzeniowych?
Polscy dentyści, ze zrozumiałych względów ekonomicznych są skazani na ręczne instrumenty do opracowywania kanałów korzeniowych. Używając tych samych materiałów, co ich amerykańscy koledzy w tak kapitałochłonnej dziedzinie medycyny, jaką jest stomatologia, mogą liczyć zaledwie na około 13,5% ich średnich dochodów. Z tych więc powodów dokładnie muszą rozważać każdą inwestycję. Stąd, znakomite skądinąd systemy do mechanicznego opracowywania kanałów nie mogą liczyć na powszechne użycie. Póki honorarium za leczenie kanałowe będzie w Polsce oscylowało w granicach równowartości 20-30 dolarów a nie tak jak w USA 350-500 dolarów (tak!), musimy się skupić na możliwie najefektywniejszym wykorzystaniu ręcznych poszerzaczy kanałowych.
W tej dziedzinie, niezastąpionym od lat materiałem jest File Eze (Ultradent). Ten materiał o unikalnej konsystencji rozpuszczalnej w wodzie lepkiej żywicy na bazie 19% roztworu EDTA, został doceniony nie tylko przez niżej podpisanego ale również przez wiodący niezależny międzynarodowy instytut badawczy (1, 2). File Eze jest nie tylko materiałem chelatującym jony wapnia ze ścian kanału, ale równocześnie dzięki zawartości odpowiedniego czynnika smarnego niezwykle przyspiesza i ułatwia mechaniczne opracowanie kanału. Środek smarny ułatwia przejście przez zakrzywione kanały o nieregularnym przekroju. Jednocześnie, zmniejsza on ryzyko złamania narzędzia wewnątrz kanału.

Powyżej zamieściliśmy fragment artykułu, do którego możesz uzyskać pełny dostęp.
Mam kod dostępu
 • Aby uzyskać płatny dostęp do pełnej treści powyższego artykułu albo wszystkich artykułów (w zależności od wybranej opcji), należy wprowadzić kod.
 • Wprowadzając kod, akceptują Państwo treść Regulaminu oraz potwierdzają zapoznanie się z nim.
 • Aby kupić kod proszę skorzystać z jednej z poniższych opcji.

Opcja #1

24

Wybieram
 • dostęp do tego artykułu
 • dostęp na 7 dni

uzyskany kod musi być wprowadzony na stronie artykułu, do którego został wykupiony

Opcja #2

59

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 30 dni
 • najpopularniejsza opcja

Opcja #3

119

Wybieram
 • dostęp do tego i pozostałych ponad 7000 artykułów
 • dostęp na 90 dni
 • oszczędzasz 28 zł
Piśmiennictwo
1. Cao D.S. et al.:Effect of tooth disinfecting procedures on dentin shear bond strength. (abstract #493) J Dent Res 1995; 74:73. 2. Clinical Research Associates Newsletter, 1994, 18(4):3.
Nowa Stomatologia 3/2000
Strona internetowa czasopisma Nowa Stomatologia

Pozostałe artykuły z numeru 3/2000: